fot.Flickr/CC/hotovandale
Mężczyźni homoseksualni lepiej zapamiętują twarze / fot. fot.Flickr/CC/hotovandale
magda
20/10/2010

Homoseksualiści pamiętają twarze

Homoseksualni mężczyźni szybciej i dokładniej przypominają sobie znajome twarze niż ich heteroseksualni koledzy. Podobnie jak kobiety korzystają przy tym z obydwu półkul mózgu – informują naukowcy na łamach pisma „Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition”

Badacze z University of York w Wielkiej Brytanii badali wpływ płci, orientacji seksualnej i prawo- oraz leworęczności na zdolność do rozpoznawania twarzy.

Eksperyment przebiegał następująco: Uczestników badania poproszono o zapamiętanie fotografii 10 twarzy, a później o rozpoznanie ich wśród 50 innych, pokazywanych jedynie na kilka milisekund. Zdjęcia były czarnobiałe i komputerowo opracowane tak, aby twarze pozbawić uszu, włosów i przebarwień, które znacząco ułatwiają rozpoznanie. Zadaniem uczestników było jak najszybsze wskazanie nowych twarzy.

Okazało się, że homoseksualni mężczyźni w ten sam sposób co heteroseksualne kobiety korzystają podczas zapamiętywania i rozróżniania twarzy z obydwu stron mózgu. Dzięki temu mogą szybciej wykorzystać zapamiętaną informację. Heteroseksualni mężczyźni w tego typu zadaniach wykorzystują prawą półkulę mózgu i wypadają gorzej.

źródło: PAP Nauka w Polsce

fot.Flickr/CC/hotovandale
fot.Flickr/CC/hotovandale

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.