fot_DER-MED_800
Fot.: DERMED
karolina
11/06/2011

Hormony odmładzają mózg

Naukowcy dowodzą, że hormony płciowe zażywane przez kobiety po menopauzie w celu uzupełnienia swych zasobów hormonalnych mają właściwości odmładzające mózg

Naukowcy z Durham zbadali panie, które stosują Hormonalną Terapię Zastępczą. Okazało się, że w testach badających współpracę półkul mózgowych, kobiety stosujące hormony, odznaczyły się lepszymi wynikami od tych, które hormonów nie zażywają. To zjawisko jest lustrzanym odbiciem aktywności mózgowej młodej kobiety, której organizm sam produkuje naturalne hormony.

Uczestniczki badania poproszono o uporanie się z kilkoma zadaniami motorycznymi, takimi jak zapinanie guzików różnymi palcami za pomocą obydwu rąk. Okazało się, że obydwie ręce zaprezentowały się identycznie, co świadczy o tym, że obie półkule lepiej współpracowały ze sobą. Bardziej wyrazista interakcja zachodziła u kobiet przechodzących terapię hormonalną.

Wyniki sugerują, że hormony płciowe otwierają pewnego rodzaju bramę pomiędzy lewą i prawą stroną mózgu, aktywizując obydwie półkule do wspólnej interakcji.

Hormony płciowe to potężne narzędzie zmieniające organizację mózgu, które może mieć wpływ nie tylko na zachowanie seksualne i reprodukcyjne, ale także poznawcze. Teraz naukowcy chcą ustalić, czy hormony płciowe są w stanie sprawić, że mózg będzie mniej podatny na skutki udaru i innych urazów, poprzez dzielenie obciążenia na dwie półkule. Bowiem im kobieta starsza, tym bardziej jest podatna na tego typu urazy.


źródło: PAP Nauka w Polsce

fot_DER-MED_800
fot_DER-MED_800

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.