seks1_ikona123_2014
Ela Makos
06/12/2016

Hormony odpowiedzialne za poziom libido cz. 2

Hormony kształtują wiele procesów w organizmie kobiety, Istotne są nie tylko endorfiny, prolaktyna czy dopamina. Równie ważne są także estrogeny, testosteron oraz progesteron. W jaki sposób wpływają one na poziom libido?

Estrogeny produkowane są w jajnikach i nadnerczach. Za ich powstanie odpowiedzialne są również adipocyty, a więc komórki tkanki tłuszczowej. Jakie znaczenie mają estrogeny? Oprócz tego, że wpływają na kształtowanie się kobiecej sylwetki, psychikę i emocje nie pozostają obojętne także na poziom libido. Odpowiadają przede wszystkim za sterowanie seksualnymi reakcjami. Poprzez wpływ na centralny i obwodowy układ nerwowy włączają „odbiór seksualny”. Co ciekawe, podczas karmienia piersią poziom estrogenów jest tak niski, że kobiety w tym okresie mają bardzo niewielką ochotę na zbliżenia.

Na pracę kobiecego ciała spory wpływ ma również męski hormon płciowy, a więc testosteron. W przypadku kobiet jego produkcja następuje przede wszystkim w nadnerczach i jajnikach. Odpowiada on głównie za utrzymanie organizmu w dobrym zdrowiu oraz wysokiej formie fizycznej i seksualnej. Im wyższy poziom testosteronu u kobiet tym znacznie większy apetyt seksualny. Co więcej, ten hormon wzmaga również szczytowanie.

Nie można zapomnieć także o progesteronie. Jest on niezbędny w procesie owulacji. Jego zadaniem jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej i utrzymania ciąży. Wytwarzany jest przez jajniki, a także łożysko (jeśli mówimy o kobiecie w ciąży). Wpływa na organizm kobiety zwłaszcza po owulacji – wówczas jego poziom wzrasta, co skutkuje wyciszeniem libido.

Choć nie każdemu hormony tarczycy mogą się kojarzyć z poziomem libido to faktycznie mają one na niego spory wpływ. Ten poziom zauważalnie spada, gdy mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto (przewlekłym zapaleniem tarczycy)

Źródło: On Board PR, „Zdrowa ONA”

seks1_ikona123_2014
seks1_ikona123_2014

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.