seksmale123
magda
30/12/2011

Konflikty małżeńskie mimo upływu lat

Jeśli młodzi małżonkowie dużo się ze sobą kłócą, to będą to robić prawdopodobnie również po wielu latach współżycia – wynika z 20-letnich obserwacji ponad tysiąca par. Informację na ten temat zamieszcza pismo „Journal of Family Issues”

Do takich wniosków doszli naukowcy z Ohio State University oraz Florida State University (USA), którzy przeanalizowali dane zbierane w latach 1980-2000 przy pomocy wywiadów telefonicznych wśród 2 033 współmałżonków. Poziom konfliktów małżeńskich oceniano na podstawie tego, jak często partnerzy nie zgadzali się ze sobą.

- Okazało się, że na przestrzeni lat nie zmieniał się on zbytnio” – komentuje prowadząca badania prof. Claire Kamp Dush z Ohio State University. Jedynie w ostatnich latach badań odnotowano bardzo niewielkie złagodzenie konfliktów, zwłaszcza w przypadku par, które kłóciły się najwięcej. Jednak na przestrzeni lat zmiany te były mało istotne.

- Jest to dobra wiadomość dla 16 proc. par, które nie zgadzały się tylko w niewielkim stopniu, a nawet dla 60 proc. tych, które robiły to w stopniu umiarkowanym, ale nie dla pozostałych małżeństw, które przyznawały, że często kłócą się i walczą ze sobą – podkreślają autorzy pracy.

Badacze zaobserwowali też, że partnerzy rzadko mający konflikty częściej niż inni przyznawali, że podejmują decyzje wspólnie. – To ciekawe, bo można by oczekiwać, że wspólne podejmowanie decyzji stwarza więcej okazji do konfliktów, ale nasze badania tego nie potwierdziły – komentuje prof. Kamp Dush. Jej zdaniem, jeśli każdy z partnerów może wyrazić swoje zdanie, to jest bardziej zadowolony ze związku i mniej skłonny do walki.

Osoby mało kłócące się z partnerem częściej też wierzyły w tradycyjne, długotrwałe małżeństwa niż osoby z par silnie skonfliktowanych. – Ludzie wierzący w to, że małżeństwo powinno trwać wiecznie mogą uważać również, że nie warto ze sobą walczyć. Łatwiej też zapominają o nieporozumieniach – tłumaczy Kamp Dush.

Badaczka i jej koledzy wyróżnili też dwa typy par, które miały małą lub umiarkowaną liczbę konfliktów. Jeden z nich określono jako „walidujący”. Były to pary, które wspólnie podejmowały decyzje, dzieliły się pracami domowymi, określały swój związek jako bardzo lub umiarkowanie szczęśliwy i rzadko się rozwodziły.

Inny, rzadszy typ par stosunkowo mało się kłócących określono jako „unikający”. Były to bardziej tradycyjne małżeństwa, w których mąż nie angażował się w prace domowe, partnerzy wierzyli w tradycyjny podział ról oraz w długotrwałe związki i z tego powodu mogli unikać konfliktów. Te pary również rzadko się rozwodziły.

PAP – Nauka w Polsce

seksmale123
seksmale123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.