fot. 123
Kobieta z testosteronem jest czujna i bardziej sceptyczna / fot. 123
karolina
30/12/2012

Sceptyczny testosteron

Naukowcy twierdzą, że kobiety, które mają zwiększony poziom testosteronu, są bardziej czujne i bardziej sceptyczne niż te, które tego męskiego hormonu mają mniej. Testosteron u pań powoduje również zmniejszenie ufności i mniejszą otwartość na ludzi

Badania opublikowano w piśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Za sprawą męskiego hormonu płeć piękna ma wiele kłopotów. I chociaż jest to typowo męski hormon, u pań występuje w niewielkich ilościach. Analizy, których wnioski pojawiły się w artykule, przeprowadził dr Jack van Honk z Uniwersytetu w Utrechcie. Pokazują one, że zwiększenie poziomu tego hormonu uwydatnia u kobiet cechy stereotypowo uważane za męskie, takie jak: cynizm, czujność i nieufność.

Doktor oparł swoją analizę na badaniu 24 kobiet. Średnia wieku pań wynosiła 20 lat. Podczas eksperymentu, połowie z nich naukowcy podawali pół miligrama testosteronu, a reszta otrzymywała placebo. Po pewnym czasie w pierwszej grupie zmieniono tabletki na placebo, a w drugiej na testosteron.

Na każdym etapie badań kobietom pokazano zdjęcia twarzy 150 osób i poproszono, by w skali od +100 do -100 oceniły, czy te osoby są godne zaufania. Okazało się wówczas, że panie, które były najbardziej ufne, przyjmując placebo, stały się o 5 procent bardziej podejrzliwe, gdy podawano im testosteron.

Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem naukowców, testosteron może podnosić poziom wazopresyny, hormonu, który ma związek z większą skłonnością do zachowań agresywnych i potrzebą bronienia swojego terytorium. Jednocześnie może też niwelować działanie oksytocyny, hormonu zaufania, która z kolei odgrywa istotną rolę w kształtowaniu się więzi społecznych.


źródło: PAP Nauka w Polsce

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.