mężczyźni pamiętają, co złe
karolina
20/08/2012

Mężczyźni pamiętają, co złe

Wydarzenie, które jest nieprzyjemne i wzbudza silne emocje zostanie dokładniej zapamiętane przez mężczyznę niż przez kobietę – twierdzą kanadyjscy psycholodzy, których wnioski publikuje „International Journal of Psychophysiology”

„Bardzo niewiele badań koncentrowało się na tym, w jaki sposób wartościowanie i pobudzenie niezależnie od siebie wpływają na wspomnienia. Mamy na myśli to, w jakim stopniu dane doświadczenie uważamy za atrakcyjne lub odpychające oraz jak silne wzbudza emocje” – mówi autor badań dr Marc Lavoie z Uniwersytetu Montrealskiego.

Na ekranach komputerów badani oglądali serię zdjęć, które odpowiadały czterem kategoriom: niskie wartościowanie i niskie pobudzenie (np. fotografia płaczącego dziecka), niskie wartościowanie i wysokie pobudzenie (np. zdjęcia wojenne), wysokie wartościowanie i niskie pobudzenie (np. zdjęcia kotów) oraz wysokie wartościowanie i wysokie pobudzenie (np. zdjęcia o tematyce erotycznej).

W drugiej turze zdjęcia zostały wymieszane z nowymi, a uczestnicy mieli zdecydować, czy już je wcześniej widzieli. Jednocześnie za pomocą elektroencefalografu naukowcy mierzyli aktywność ich mózgów.

Kanadyjczycy doszli do wniosku, że wśród kobiet zdjęcia wywołujące silne emocje utrudniały ich rozpoznanie w kolejnych turach. U pań zaobserwowano także dokładniejszą pamięć doświadczeń pozytywnych. Obrazy wywołujące pobudzenie oraz te związane z nieprzyjemnymi doświadczeniami były z kolei lepiej zapamiętywane przez mężczyzn.

PAP – Nauka w Polsce

mężczyźni pamiętają, co złe
mężczyźni pamiętają, co złe

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.