seks_123ikonanowe_2015_02
Ela Makos
23/03/2016

Od diety do seksu

To, czy będziemy prowadzić aktywne życie seksualnie nie zawsze zależy od naszego „chcenia”. Może na nie wpływać również odpowiednio dobrana dieta

Nadwaga i otyłość wpływają nie tylko na nasze samopoczucie czy stan zdrowia, ale również na to czy będziemy mieli ochotę na seks. Wszystko przez to, że nadmiar kilogramów często sprawia, że nie akceptujemy siebie i unikamy kontaktów seksualnych.

- Musimy pamiętać, że aktywność seksualna tylko częściowo zależy od czynników biologicznych i zdrowia fizycznego – twierdzi seksuolog dr Andrzej Depko.

Wszystko jednak zmienia się, gdy tracimy zbędne kilogramy. Wtedy też powraca nasza sprawność seksualna. Dietetyk dr Magdalena Białkowska uważa, że zrzucenie 10% wyjściowej masy ciała może już znacznie poprawić naszą sytuację.

Ze względu na ryzyko otyłości, wiele elementów naszej diety ma niekorzystny wpływ na aktywność seksualną – przede wszystkim nadmiar kalorii i tłuszczów zwierzęcych (typowej dla diety staropolskiej) oraz produktów, które powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Należy unikać słodzonych napojów, które zawierają fruktozę – cukier uważany obecnie za jeden z głównych powód tycia młodych ludzi.

Istnieją jednak składniki pokarmowe, które mogą poprawiać nasze życie intymne. Te składniki to między innymi selen, potrzebny do produkcji spermy, i cynk, który jest potrzebny do syntezy hormonów płciowych; białko; argininę – aminokwas potrzebny do produkcji tlenku azotu, który jest niezbędny do uzyskania erekcji; witaminy E, C i z grupy B, zwłaszcza kwas foliowy.

Nie można zapominać również o afrodyzjakach, takich jak żeń-szeń, guarana, johimbina, gorczyca, jałowiec, imbir czy chili. Ważne jest też, by w diecie było dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które przeciwdziałają miażdżycy, obniżają ciśnienie, hamują apetyt i działają przeciwdepresyjne. Bogatym źródłem tych związków są ryby i owoce morza, jak ostrygi, a więc najsłynniejszy afrodyzjak.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

seks_123ikonanowe_2015_02
seks_123ikonanowe_2015_02

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.