03-2007
Wiek nie przeszkadza w udanym życiu seksualnym
karolina
17/08/2011

Seks się nie starzeje

Ponad połowa kobiet i trzy czwarte mężczyzn w wieku 75-85 lat jest wciąż zainteresowana seksem, wynika z ankiety przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych

- To nie wiek decyduje o tym, czy po 80 jest już po wszystkim – powiedział socjolog Edward Laumann z University of Chicago agencji Reutera. Jego zespół przepytał prawie 3 tys. osób w wieku 57-85 lat o życie intymne. Prawie dwie trzecie spośród mężczyzn i połowa kobiet była wciąż aktywna seksualnie.

Okazało się, że najważniejszy dla udanego pożycia wcale nie jest wiek, ale zdrowie – fizyczne i psychiczne. Dr Laumann wymienia tu takie czynniki jak otyłość, nałogowe palenie papierosów, cukrzycę oraz infekcje dróg moczowych. Ważne jest też samopoczucie psychiczne. Wśród kobiet powodem zaburzeń jest często niepokój, zaś wśród mężczyzn – depresja.

Dużą rolę odgrywają też minione problemy ze zdrowiem seksualnym. Szczególnie kobiety, które przechodziły w przeszłości choroby weneryczne częściej niż inne narzekały na problemy podczas pożycia. Natomiast te spośród pań, które codziennie raczyły się alkoholem cieszyły się z seksu dłużej i intensywniej od równolatek rzadziej zaglądających do kieliszka.

PAP – Nauka w Polsce

03-2007
03-2007

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.