arabski123
magda
14/03/2011

Tajemnice arabskiej alkowy

Choć Koran podkreśla równość kobiet pod względem religijnym, to stawia mężczyzn o jeden stopień wyżej i nakazuje przedstawicielkom płci pięknej posłuszeństwo wobec mężów. Kobieta ma pierwszeństwo jedynie w sypialni

Koran z jednej strony nawołuje do szacunku i dobrego traktowania kobiet, a z drugiej zawiera kontrowersyjne fragmenty mówiące np. o tym, że jeśli kobieta sprzeciwia się mężczyźnie, ten ma prawo ją uderzyć. We współczesnych tłumaczeniach Koranu słowo „bić”, które w języku arabskim ma wiele odcieni znaczeniowych, jest tłumaczone jako „odsunąć się”. Kobieta nie może rozkazywać mężczyznom, dlatego w wielu krajach muzułmańskich istnieje silny opór przed powierzaniem kobietom jakichkolwiek funkcji przywódczych i ich działalności publicznej. Rola kobiet w wielu społecznościach ogranicza się do pracy na rzecz domu i wychowania dzieci, nie wolno im wychodzić z domu, a jeśli już, to do meczetu. Nawet zakupy są domeną mężczyzn. W wielu miejscach świata arabskiego nie do pomyślenia jest, by kobieta mogła sama wejść do restauracji, czy kierować autem.

Islam zabrania kontaktów obcych mężczyzn z kobietami zgodnie z zasadą, że mogą one prowadzić do rzeczy zakazanych, a z punktu widzenia religii „Wszystko, co wiedzie do zakazanego, jest również zakazane.” Kobiety nie mogą używać perfum (chyba, że w zaciszu domu) i mają obowiązek zakrywać ciało, a w wielu krajach również twarz i włosy. Religia zabrania kobietom przejawiania uległej i poddańczej postawy w rozmowach z obcymi mężczyznami. Powinny one wynikać z konkretnej potrzeby i ograniczyć się do załatwienia danej sprawy przy pomocy niezbędnych słów. Islamskie księgi uzasadniają takie podejście chęcią ochrony godności kobiety i zapobiegania sytuacjom, w których jest ona traktowana jak obiekt seksualny.

O tajemnicach arabskiej alkowy przeczytacie w III numerze EksMagazynu.

W najnowszym numerze dwumiesięcznika EksMagazyn: Czesław Mozil o sprzedawaniu duszy diabłu showbiznesu, Magda Szejbal – ani słowa o „Szpilkach na Giewoncie”, Ewa Minge o codziennym życiu, Anna Nocoń o pozowaniu dla Vouge’a, Tomasz Bagiński o dążeniu do doskonałości, Cecylia Malik o swoich całorocznych drzewach i Panu Żulu, Ronix o dystansie do siebie i granicach w modyfikowaniu własnego ciała, prof. Izdebski o tym, że seks starszej kobiety z młodszym mężczyzną to nic nadzwyczajnego, prof. Starowicz o problemach z późnym dziewictwem, Mia o problemach z (nad)interpretacją męskich i kobiecych zachowań, opowieść o awanturniku Caravaggio, historia szpilek, „B” jak babcia na botoksie, podróż do miejsc, do których turyści nie docierają, ranking najgorszych i najgłupszych komedii romantycznych, wszystko o bijącej rekordy popularności diecie Dukana i wiele innych EKScytujących tematów. A przede wszystkim – specjalnie na Dzień Kobiet – dla wszystkich miłośniczek niegrzecznych chłopców – wyjątkowa, zmysłowa i drapieżna sesja zdjęciowa stylizowana na słynny Fight Club.

Do kupienia w salonach Kolportera oraz salonach Empik w Krakowie i Warszawie oraz w naszym sklepie internetowym.

arabski123
arabski123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.