mezczyzna123w
Młodzi ludzie czekają coraz dłużej z seksem?
magda
11/08/2011

Wstrzemięźliwe nastolatki?

Liczba amerykańskich nastolatków i młodych dorosłych, którzy nie utrzymują żadnych kontaktów seksualnych, wcale się nie zmniejsza, lecz zwiększa – wynika z najnowszego raportu Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Atlancie

Z ankiety przeprowadzonej wśród 13,5 tys. osób wynika, że aż 28 proc. Amerykanów w wieku 15-24 lat (29 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet) w latach 2006-2008 nie rozpoczęło jeszcze życia seksualnego. Nie mieli oni stosunków waginalnych, ale nie uprawiali również seksu oralnego ani analnego. W 2002 r., gdy po raz pierwszy przeprowadzono podobne badania, takich osób było w USA 22 proc.

Pierwsze badania sugerujące spadek zainteresowania seksem waginalnym wśród ludzi młodych pojawiły się w USA już w 1988 r. Ale nie upewniono się w nich czy nie uprawiali oni seksu oralnego lub analnego. A jest to istotne, bo jak wykazały badania Brandona Hilla z Indiana University, nie wszystkie nastolatki uważają, że seks oralny i analny to także „uprawianie seksu”.

Prof. Zbigniew Izdebski, współpracownik amerykańskiego Instytutu Kinsey’a uważa, że część osób, które twierdziły w ankiecie, że nie utrzymuje żadnych kontaktów, może być jednak aktywna seksualnie. Jego zdaniem raport zwraca uwagę, że część młodych ludzi nie jest aktywna seksualnie. Wszyscy skupiają się raczej na tym jak wcześnie młodzież przechodzi inicjację seksualną.

Podobnie jest w Polsce. Z badań przeprowadzonych w 2004 r. wynika, że w naszym kraju przed 15. rokiem życia współżycie rozpoczyna 20 proc. chłopców i 16 proc. dziewcząt. W wieku 17-18 lat inicjację seksualną ma za sobą 40 proc. młodzieży. Oznacza to, że żadnych kontaktów seksualnych przed 18. rokiem życia nie utrzymuje aż 60 proc. osób – mówi prof. Izdebski.

PAP – Nauka w Polsce

mezczyzna123w
mezczyzna123w

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.