kobieta_123ikonanowe_2015_10
Ela Prochowicz
20/10/2015

Zabójczy jak młodszy kochanek

Kobiety, które są w związku z dużo starszymi lub młodszymi od siebie mężczyznami umierają młodo – wynika z badań naukowców z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka

Renata ma 28 lat. Pracuje w jednym ze stołecznych banków. Kilka lat temu skończyła studia i związała się z 42-letnim Bartkiem. – Zawsze lubiłam czuć się spokojna i bezpieczna, a w żadnym z kilku związków z równolatkami nie miałam takiego poczucia. Dopiero przy starszym mężczyźnie poczułam się naprawdę dobrze – przyznaje młoda kobieta.

Okazuje się jednak, że ze związku Renaty i Bartka więcej korzyści zdrowotnych, a przez to dłuższe życie, statystycznie wyniesie Barek. Jego młoda partnerka, według naukowców, ma o wiele więcej powodów do obaw.
Wcześniej naukowcy potwierdzili, że mężczyźni związani z młodszymi od siebie partnerkami żyją dłużej i zdrowiej. Im młodsza kobieta, tym lepiej. Okazuje się, że ta zasada działa odwrotnie w przypadku płci pięknej.
Naukowcy z niemieckiego instytutu zbadali blisko dwa miliony par z Danii, sprawdzając, jak różnica wieku wpływa na długowieczność obydwu płci i jakie są zależności.

Odkryli, że kobiety, które wchodzą w związki z dużo od siebie młodszymi lub starszymi mężczyznami żyją krócej niż te, które zdecydowały się na równolatków.
Z czego wynika ta różnica między wpływem różnicy wieku na długość życia kobiet i mężczyzn? Według badaczy, przyczyn jest kilka.
Po pierwsze kobieta, która decyduje się na wyraźnie młodszego kochanka lub męża narażona jest na ciągłe uwagi i docinki ze strony znajomych i otoczenia, to zaś powoduje, że żyje cały czas pod presją. Ta z kolei może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie kobiety.
Po drugie – naukowcy uważają, że w przypadku dużo starszego partnera wiążącego się młodą kobietą, ich partnerstwo to wynik jego dobrej kondycji i stanu zdrowia. Mężczyzna w pełni sił jest w stanie znaleźć sobie dużo młodszą kobietę i często tak robi. Kobiety w dobrej kondycji natomiast, rzadko szukają sobie młodszych partnerów.

Co jeszcze? Kiedy starszy mężczyzna wiąże się z młodą partnerką, ta dostarcza mu nowych znajomych, a przez to nowych doświadczeń i wyzwań, a to z kolei dobrze działa na zdrowie. Sam zaś niewiele może zaoferować swojej towarzyszce, bo kobiety tak czy inaczej mają szerszą sieć znajomych i kontaktów towarzyskich. Dają więc to, co mają najlepszego, w zamian nie dostając nic, lub niewiele, co mogłoby korzystnie wpłynąć na ich rozwój i zdrowie.


źródło: PAP

kobieta_123ikonanowe_2015_10
kobieta_123ikonanowe_2015_10

Komentarze Dodaj komentarz (4)

 1. Natalia 06/08/2010 07:22

  CytujSkomentuj

  W moich związkach zazwyczaj była różnica tylko kilku miesięcy i ta niedojrzałość emocjonalna często nas dzieliła i sami ją wyczuwaliśmy. Dlatego pomimo wszelkich niekorzystnych dla kobiet warunków, teraz mam ochotę na związek z dojrzałym mężczyzną. Może nie dużo, ale jednak starszym.

 2. ona 10/08/2010 22:53

  CytujSkomentuj

  kiedyś uwielbiałam młodszych chłopców ale nagle się przestawiło czyżby instynkt samozachowawczy :P

 3. kajax 30/08/2010 10:31

  CytujSkomentuj

  Mój mąż jest ode mnie starszy o 15miesięcy.Czy sie dogadujemy?Raczej tak to tylko kwestia podziału obowiązków i kompromisu.

 4. mirabella1199 14/02/2011 15:44

  CytujSkomentuj

  Mój mąż jest ode mnie młodszy i to nie jest dla nas żaden problem. Wręcz przeciwnie, jest pełen energii i sprawia, że przy nim ja też czuję się młodo.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.