komorkimacierzysteikona
magda
13/12/2011

Zaraźliwa ciąża?

Norwescy i brytyjscy badacze wykazali, że jeśli jedna z sióstr zaszła w ciążę jako nastolatka, prawdopodobieństwo, że drugą spotka to samo, znacznie wzrasta – informuje serwis BBC Health

- Siostry zazwyczaj spędzają ze sobą więcej czasu niż z koleżankami ze szkoły czy przyjaciółmi, więc zachowanie rodzeństwa ma na nie większy wpływ – stwierdzili badacze.

Badanie objęło 42 tys. norweskich nastolatek. Badacze podkreślają, że wyniki niekoniecznie muszą odzwierciedlać sytuację w Wielkiej Brytanii lub innych krajach.

Jeśli starsza siostra urodziła dziecko jako nastolatka, to od 20 do 40 proc. młodszych sióstr również zachodziło w ciążę w młodym wieku (wyniki różniły się w zależności od regionu). Dwie grupy były szczególnie narażone na „efekt ciężarnej siostry”: nastolatki pochodzące z rodzin o niskich dochodach i siostry o bardzo zbliżonym wieku. Większa różnica wieku ma wpływ na to, w jakim momencie życia znajdują się siostry i na dzielone przez nie wydarzenia i problemy, i tym samym warunkuje, jak blisko są one ze sobą. Los starszej siostry często miał również wpływ na decyzję młodszej o ewentualnym oddaniu dziecka do adopcji.

„Ubóstwo i brak właściwej edukacji seksualnej bardzo wpływają na to zjawisko. W tej chwili wiemy także, że bycie córką nastoletniej matki jest jednym z decydujących czynników wpływających na ryzyko nastoletniej ciąży” – skomentowała Rebecca Findlay z Family Planning Association.

PAP – Nauka w Polsce

komorkimacierzysteikona
komorkimacierzysteikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.