rippl1
Michal Karas
26/08/2019

Na pragnienia niepełnosprawnych, o których się nie mówi

Choć niepełnosprawność ma tak wiele twarzy, jak wielu jest niepełnosprawnych, to bardzo wielu z nich łączy ten sam problem: niezaspokojone potrzeby seksualne. Ten wynalazek z Tajwanu wychodzi im naprzeciw.

Jeśli jesteśmy w pełni zdrowia fizycznego, może nam się wydawać, że problemy osób niepełnosprawnych nigdy nie będą nas dotyczyć. Rzeczywistość potrafi jednak boleśnie zweryfikować ten pogląd. Tylko co piąta lub co szósta osoba niepełnosprawna w większości społeczeństw zachodnich rodzi się ze swoją niepełnosprawnością. Reszta nabywa ją w dalszym życiu. Uszczerbku można doznać w każdym wieku i w najróżniejszych sytuacjach, czy to wskutek udaru, czy nawet zwykłego upadku.

W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które nie są w stanie funkcjonować samodzielnie i wymagają stałej opieki. Zwykle tego zadania podejmuje się rodzina, bowiem wewnątrz tej najbliższej wspólnoty najłatwiej o zaufanie i zrozumienie. Problem w tym, że w wielu rodzinach – z niepełnosprawnością w tle czy bez – potrzeby seksualne członków pozostają strefą tabu.

Sytuacja staje się tym bardziej dyskomfortowa, gdy mówimy o pragnieniach osoby niezdolnej do ich samodzielnego zaspokojenia. Trudno o tym mówić, trudno prosić o pomoc, a popęd wciąż działa. Opiekunowi też nie jest wiele łatwiej – pewnie i tak ma za sobą przekroczenie pewnych barier, dotyczących choćby codziennej higieny.

Właśnie w tym wyjątkowo kłopotliwym momencie chcą pomóc Zoe Huang i Rising Lai, projektanci z Tajwanu. Stworzyli system urządzeń, którego głównym celem jest pomoc w zaspokojeniu seksualnym osób niezdolnych do samodzielnego poruszania się. Pierwszym etapem w tworzeniu projektu Ripple było jednak nie tyle doprowadzenie kogoś skutecznie do orgazmu, co danie niepełnosprawnemu i jego opiekunowi poczucia komfortu.

Ripple korzysta z prostych założeń, bowiem jego obsługa ze strony opiekuna ogranicza się do ubrania kogoś i posprzątania po wszystkim. To rzeczy, które wykonuje się z osobą niepełnosprawną ruchowo na co dzień, więc nie powinny stanowić problemu. Głównym elementem systemu jest zresztą bardzo neutralny w wyglądzie skafander, który łatwo zakłada się użytkownikowi.

Później opiekun wychodzi z pokoju, biorąc ze sobą jedynie odbiornik sygnału. Dzięki niemu będzie wiadomo, kiedy można już wejść z powrotem. Osoba niepełnosprawna zostaje więc sama. A ponieważ często niepełnosprawni mogą mieć bardzo ograniczone doświadczenie seksualne, najważniejszym elementem Ripple jest przyjemna gra wstępna. Dzięki niej można wręcz nauczyć się, które strefy erogenne są pobudzane najlepiej, jak osiągnąć najwyższy poziom przyjemności.

Główny skafander to wykonany z przyjemnego materiału system małych poduszek, w które miejscowo pompowane jest ciepłe powietrze, dając uczucie miłego dotyku przesuwającego się po skórze użytkownika. Specjalne poduszki wbudowane są w miejscach intymnych i umożliwiają np. masowanie piersi u kobiet lub ucisk okolic krocza u mężczyzn.

Ze skafandrem współgra maska na oczy z wbudowanymi słuchawkami. Jej główna rola to odcięcie osoby od światła w pomieszczeniu (tylko niewielkie, przyciemnione światło przedostaje się, by uniknąć powstania lęku) i od dźwięków wokół. Ze słuchawek płyną dźwięki uruchamiające ASMR (mrowienie okolic głowy, które odpręża i może być przyjemnością). Dzięki temu osoba używająca Ripple może zanurzyć się w doznaniach i odłączyć od świata zewnętrznego. Z kolei przy nosie ulokowano niewielkie zbiorniczki z feromonami, by ich uwalnianie wzmogło popęd i pomogło w osiągnięciu orgazmu.

Co ważne, do obsługi Ripple wystarczy sprawność w dwóch palcach, bowiem za sterowanie odpowiada pilot przypominający mysz komputerową. Przy użyciu standardowego programu nie trzeba nic regulować, natomiast w przypadku konkretnych preferencji można ustawić silniejsze działanie konkretnych obszarów.

Po zakończeniu „stosunku” kombinezon przytula użytkownika na dwa sposoby. Najpierw pompowane łagodnie ciepłe powietrze napina poduszki i obejmuje osobę z każdej strony, a później miejscowe podmuchy w okolicach ramion i klatki piersiowej dają wrażenie pieszczenia ręką.

Zdjęcia: Ripple

rippl1
rippl1

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Renia 19/09/2019 19:26

    CytujSkomentuj

    Jest to wspaniałą i bardzo potrzebna inicjatywa, niestety, wśród ludzi, którzy jej najbardziej potrzebują, do jej użycia, potrzebni są inni ludzie – ci, od których ci mniej szczęśliwi zależą. A temat seksualności niestety nadal jest cholernie pomijany w wielu rodzinach..

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.