kobietazakolkiem123male
Kalina Samek
24/02/2014

Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu auta, by uniknąć kłopotów?

Marka samochodu, jego stan techniczny, dobre utrzymanie, osiągi… Czy to jedyne parametry, które bierzesz pod uwagę przy jego zakupie? Pamiętaj, że nabycie wymarzonego auta, to nie tylko wygoda i poprawa jakości życia. To także szereg obowiązków, które musisz dopełnić, by bezpiecznie poruszać się nim po drogach. Jednym z nich jest posiadanie OC

Auto salonowe

Przy zakupie nowego samochodu sytuacja jest prosta – nie masz prawa wyjechać nim z salonu bez jego zarejestrowania i wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC. Obowiązek w zakresie OC narzuca ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W praktyce najczęściej tuż po zgłoszeniu się po odbiór pojazdu (wraz z przygotowanymi w urzędzie dokumentami i tablicami rejestracyjnymi) sprzedawca zaproponuje ci pakiet ubezpieczeń dealerskich – w nich jest już zawarte OC. Możesz też nabyć ubezpieczenie poza salonem, jeśli tylko będzie ono korzystne – oczywiście nie tylko pod względem ceny, ale też zakresu ochrony zapewnianej przez ubezpieczyciela.

Pojazd używany

Zakup samochodu używanego natomiast stawia cię w obliczu dokonywania wyborów spośród dwóch wariantów. Możesz bowiem:

1)      korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela aż do upływu okresu ważności umowy ubezpieczeniowej (po tym czasie musisz już we własnym zakresie poszukać kolejnej polisy, bo obecna nie przedłuży się automatycznie);

2)      w każdym momencie trwania umowy dokonać wypowiedzenia umowy OC poprzednika, co bardzo ułatwia generator wypowiadamoc.pl.

Musisz przy tym wiedzieć, że bezpośrednio po zakupie auta towarzystwo ubezpieczeniowe poprzedniego właściciela pojazdu może zażądać od ciebie dopłaty składki OC. Skąd ma takie prawo? Pozwala mu na to wskazana wyżej ustawa. Naliczenie wyższej składki ubezpieczyciel uzasadni zaś twoją dotychczasową historią ubezpieczeniową – możesz bowiem nie mieć aż tak wysokich zniżek za bezszkodową jazdę, jak twój poprzednik.

Bez OC kłopoty

Co się stanie, jeśli jednak zdecydujesz się nie dokonywać zakupu OC? Wpadka na kontroli policyjnej może się wtedy okazać najmniejszym wymiarem kary – wówczas dostaniesz mandat, zaś auto zostanie odholowane (na twój koszt) na policyjny parking.  Ubezpieczenie OC jest stale monitorowane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wykryta przerwa w ubezpieczeniu może skutkować nałożeniem na ciebie wysokich kar finansowych. Co więcej, jeśli jeżdżąc bez ważnego OC spowodujesz wypadek, UFG zażąda od ciebie zwrotu kosztów poniesionych za likwidację szkód u pokrzywdzonych przez ciebie uczestników ruchu drogowego.

kobietazakolkiem123male
kobietazakolkiem123male

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.