matka i córka
Michal Karas
17/10/2017

Do dziecka mówimy innym tonem głosu

Kobiety z całego świata – niezależnie od rejonu, z jakiego pochodzą i języka, jakim się posługują – używają w stosunku do swoich dzieci specyficznego tembru głosu – wynika z badania opublikowanego w magazynie „Current Biology”

Naukowcy z Uniwersytetu Princeton (USA) nagrywali 12 anglojęzycznych matek podczas zabaw z ich 7-12-miesięcznymi maluchami oraz rozmów z osobami dorosłymi. Uzyskane dane przeanalizowali przy pomocy programu komputerowego.

Okazało się, iż kobiety w trakcie interakcji z dzieckiem używały specyficznej barwy głosu, która wyraźnie różniła się od tej przeznaczonej dla osób dorosłych. Program komputerowy identyfikował ją po zaledwie jednej sekundzie odtwarzania.

Gdy specjaliści powtórzyli badanie w grupie pań posługujących się dziewięcioma różnymi językami (hiszpańskim, rosyjskim, polskim, węgierskim, niemieckim, francuskim, hebrajskim, mandaryńskim i kantońskim), ustalili, iż zmiana tembru głosu w stosunku do niemowląt to wśród kobiet zjawisko powszechne i uniwersalne.

Naukowcy uważają, iż specjalny tembr głosu przykuwa uwagę dzieci i ułatwia im nabywanie umiejętności językowych.

Tendencja do manipulowania barwą głosu występuje prawdopodobnie również wśród ojców.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

matka i córka
matka i córka

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 31/08/2018 05:33

    CytujSkomentuj

    No chyba ogólnie do dzieci i zwierząt się mówi inaczej. Ciszej i z serca bardziej niż rozumu ;) ale akurat uważam że to słodkie i ciężko mówić do małego bobasa – Fryderyku, jesteś młodzieńcem o bardzo przyjemnej oku aparycji ;) tylko się łaskocze, całuje i śmieje wraz z nim ;) fajny artykuł, miło było przeczytać :)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.