maj2015-praca8-ikona-123
magda
05/11/2015

Domowy budżet. Cz. 3

O tym, jak wydawać pieniądze z głową, mówi Agata Brucko-Stępkowska, prezes zarządu Futuro Finance, firmy zajmującej się doradztwem finansowym

Wydawanie pieniędzy jest znacznie łatwiejsze od ich zarabiania, dlatego istnieje wiele sposobów na to, żeby nie przepływały nam przez palce, ale zostały rozsądnie wykorzystane. Pamiętajmy jednak, by nie stosować ślepo polecanych nam metod, tylko dopasować je do własnych potrzeb i preferencji. Wtedy zawsze „wystarczy nam do pierwszego”.

Najlepiej najpierw sprawdzić ile obecnie wydajemy. Jedną z prostych i skutecznych metod jest prowadzenie ewidencji rachunków. Zbieramy wszystkie rachunki i po upływie określonego czasu: np. dnia lub jednego tygodnia zapisujemy je – elektronicznie lub w notesie.

Najwygodniej skorzystać z arkuszy kalkulacyjnych, ponieważ od razu można w nich wszystko podliczyć. Są również dostępne gotowe programy, w których tylko uzupełnia się dane. Jeśli podzielimy wydatki na kategorie: opłaty stałe (rachunki), żywność, rozrywka, itp. zorientujemy się, na co głównie tracimy pieniądze. Dobrym pomysłem jest przeznaczenie na każdy rodzaj określonej kwoty, tak by nie wydać za dużo na rzeczy zbędne.

maj2015-praca8-ikona-123
maj2015-praca8-ikona-123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.