ikonawpis46
Ela Prochowicz
11/03/2014

Domowy nauczyciel

Zwolnienia nauczycieli osiągają w Polsce bardzo wysoką skalę. Niż demograficzny wśród uczniów szkół, odbiera pracę wielu wykwalifikowanym pracownikom

Co mają zrobić osoby, dla których nagle zabrakło zatrudnienia w państwowej oświacie? Mogą pomyśleć o zawodzie guwernantki czy guwernera.

Podczas gdy etaty nauczycielskie są masowo redukowane, zapotrzebowanie na domowych edukatorów wciąż rośnie.  Wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, wykształcenie pedagogiczne, czy znajomość języków obcych, to atuty, które nauczyciele mogą wykorzystać  w pracy indywidualnej z dzieckiem.

- Zawód guwernera jest bardzo atrakcyjnym zajęciem dla ludzi ambitnych i twórczych. Domowy nauczyciel ma ten komfort, że nie pracuje z całą klasą, a jednym lub najwyżej dwojgiem dzieci. Może poświęcić im maksimum uwagi, skupić się na rozwijaniu ich talentów i przy tym także samemu  się rozwijać, a nie uczyć samych podstaw. Ponieważ najczęściej są to dzieci o konkretnych zainteresowaniach które chcą chłonąć wiedzę na dany temat,  ich nauczanie jest tym większą przyjemnością – tłumaczy Natalia Godlewska, Dyrektor Zarządzająca firmy Baby&Care.

Oprócz satysfakcji i komfortu pracy, dużym plusem są zarobki. 20 zł na godzinę to minimalne wynagrodzenie, jakie może otrzymać domowy nauczyciel.  Najwięcej zarabiają Ci, którzy oprócz podstawowych kwalifikacji, jakimi są wykształcenie pedagogiczne, znajomość języków obcych i wysoka kultura osobista, mają inne umiejętności, które będą w stanie przekazać dziecku – grają na instrumentach muzycznych czy mają talent plastyczny.

Zawód guwernera wiąże się także z innym trybem pracy niż nauczanie w szkole.  Najczęściej jest to praca na pół etatu, na cały etat, a czasami nawet z możliwością zamieszkania u rodziny nauczanych dzieci. Nie ma też dwumiesięcznych wakacji, ponieważ w przeciwieństwie do nauczyciela szkolnego, guwerner nie tylko realizuje ściśle określony program, ale stale rozwija zainteresowania dziecka, uczy go dobrych manier i zachowań.

Sytuacja redukcji etatów nauczycielskich jest na tyle poważna, że Ministerstwo Pracy zaapelowało do samorządów miast, o pomoc w znalezieniu pracy dla zwalnianych osób.  Nauczyciele, którzy stracili etat w szkole, a nauka i przekazywanie wiedzy jest ich pasją, nie muszą jednak się całkowicie przekwalifikowywać, a jedynie zmienić charakter i metody pracy. Kandydaci na guwernantki i guwernerów mogą szukać zatrudnienia na własną rękę lub poprzez profesjonalne agencje.

- Zgłaszają się do nas byli nauczyciele i jeśli spełniają wymagania, dostają pracę. W tym zawodzie należy przede wszystkim pamiętać, że indywidualna praca z dzieckiem wymaga porzucenia schematów, sztywnych zasad i szkolnych metod. Tu liczy się elastyczność i twórcze myślenie. Guwerner to zawód dla osób, które nauczycielem nie zostały z przypadku, ale z zamiłowania. – podsumowuje Natalia Godlewska.

ikonawpis46
ikonawpis46

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.