Malinowe_Hotele_3
Fizjoterapeuta to coraz popularniejszy zawód
Dagna Starowieyska
20/07/2011

Fizjoterapeuta nie tylko dla sportowców

Urazy są nieodłącznym elementem w życiu każdego człowieka. Niezależnie od profesji możemy zwichnąć nadgarstek, złamać nogę lub naderwać jakiś mięsień. Zazwyczaj szukamy pomocy u specjalistów od ortopedii, jednak największą pracę wykonują fizjoterapeuci

W życiu każdego człowieka przychodzi czas, w którym udajemy się na zabiegi rehabilitacyjne. Wizytę u ortopedy możemy odbyć  w najmniej oczekiwanym momencie, a naszym wrogiem może okazać się: śliska podłoga,  intensywny trening, książka, która wypadła nam przed chwilą z rąk, a my chcieliśmy ją szybko podnieść. W każdym przypadku o nieszczęściu zadecydował ślepy los.

Możemy zapytać, jaka jest różnica między sportem wyczynowym a sportem uprawianym rekreacyjnie. W obu przypadkach osoby, które decydują się na rozpoczęcie aktywności fizycznej, muszą pamiętać o ryzyku urazu. Różnica w kontuzji miedzy amatorem a profesjonalistą z pozoru wydaje się być duża.

Częstym urazem z którym prawie wszyscy zetknęliśmy się jest skręcenie stawu skokowego. Uraz jest bardzo często bagatelizowany i poddawany leczeniu w sposób tradycyjny. Na opuchniętą nogę stosujemy okłady z octem, obwiązujemy bandażem i czekamy aż sie zagoi. Dla fizjoterapeuty skręcenie kostki powinno zostać poddane jak każda inna kończyna przebiegowi rehabilitacji. Nie do końca wyleczony uraz z przeszłości może być podstawą innego urazu w przyszłości. Dla przykładu można wysunąć wniosek, że nie do leczone skręcenie stawu skokowego może być podstawą do naderwania więzadeł kolanowych.

Kluby sportowe chcąc zarabiać na swoich zawodnikach, a nam dostarczać radości z oglądania idoli w akcji, muszą poddać ich szybkiej diagnozie. Skracają czas pełnego dojścia do zdrowia poprzez odpowiednio poprowadzone zabiegi zaproponowane przez fizjoterapeutę. „Odpowiednio postawiona diagnoza oraz stosowanie się do zaleceń i sumienne wykonywanie ćwiczeń pozwala w znaczący sposób skrócić czas potrzebny do pełnego powrotu do zdrowia zawodnika” uważa dr Robert Śmigielski  vice Prezes Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej.

Natomiast leczenie w przypadku osób uprawiających sport rekreacyjnie może wydłużyć się jedynie o czas oczekiwania na spotkanie z ortopedą, który wraz z fizjoterapeutą zadecyduje o odpowiednim przebiegu rehabilitacji. Zatem fizjoterapeuta pomaga nie tylko osobom, które wyczynowo zajmują sie sportem ale także takim, które uważają sport jako rozrywkę.

Zadaniem fizjoterapeuty jest odpowiednie dobranie ćwiczeń oraz ich intensywności, aby pacjent w optymalnym czasie powrócił do pełnej sprawności. Metody, które stosuje się podzielono na trzy  grupy:

•    kinezyterapię – leczenie ruchem
•    terapię manualną – techniki specyficzne wykonywane ręką terapeuty
•    fizykoterapię – terapia specjalnymi urządzeniami i metodami występującymi w przyrodzie  

Należy pamiętać, że jeden źle postawiony krok może ponieść za sobą wiele miesięcy walki o powrót do dawnej sprawności. Wszyscy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju urazy, a potem na rehabilitację. Dlatego najlepszym rozwiązaniem po wizycie u ortopedy będzie poproszenie o skierowanie na rehabilitację. Fizjoterapeuta w oparciu o nie może zalecić wykonanie własnego badania a następnie  zastosowanie odpowiedniej terapii.

Malinowe_Hotele_3
Malinowe_Hotele_3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.