ikonawpis41
Ela Prochowicz
20/02/2014

Gdzie robić karierę?

Polskie miasta coraz częściej rywalizują między sobą o tytuł najbardziej atrakcyjnej lokalizacji – do pracy, życia i prowadzenia biznesu. Dobra marka miasta sprawia, że najlepsi specjaliści i menedżerowie chcą zamieszkać właśnie tam. A to jest znaczącym atutem dla nowych inwestorów i umożliwia jeszcze bardziej dynamiczny rozwój regionu

Antal International opublikował wyniki 3. edycji badania „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy”. Wskazują one, że dla co drugiego respondenta (46%) Kraków jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miastem pod kątem relokacji.

Gdzie najlepiej pracować?
Z perspektywy pracodawców, szczególnie nowych inwestorów, istotne jest, w których miastach znajdą dobrych specjalistów i menedżerów. To oni umożliwiają dynamiczny rozwój biznesu. Już kolejny rok z rzędu Kraków plasuje się w ścisłej czołówce.

„Kraków ma opinię miasta „magicznego”, w którym świetnie można pogodzić pracę z życiem prywatnym. Stwarza duże możliwości rozwoju zawodowego, rynek obfituje w atrakcyjne oferty pracy, ale również oferuje wiele rozrywek o charakterze kulturalnym i towarzyskim. Mieszkańcy Krakowa znają znaczenie work-life balance. Z drugiej strony pracodawców cieszy duża dostępność młodych, wykształconych specjalistów i menedżerów gotowych podjąć ciekawe wyzwania na rynku pracy” – komentuje Dawid Pałka, menedżer biura Antal International w Krakowie.

„Kraków i Małopolska oferują stosunkowo wysoką „jakość życia”. Dotyczy to zarówno warunków pracy (komunikacja, lokalizacja, wynagrodzenia) jak i czynników dodatkowych: oferty edukacyjnej, kulturalnej, zagospodarowania czasu wolnego czy czynników środowiskowych. Około 50 tysięcy absolwentów ponad 30 krakowskich i małopolskich szkół wyższych rocznie to potencjał, który od wielu lat przyciąga inwestorów o najwyższych wymaganiach kompetencyjnych. Należy liczyć na to, że w najbliższych latach jeszcze bardziej poprawią się relacje pomiędzy środowiskiem uniwersyteckim, naukowym i wyzwaniami jakie generują najciekawsze inwestycje zewnętrzne” –  Jacek Adamczyk, specjalista, Centrum Business in Małopolska, Kraków.

Kto najchętniej się przeprowadzi?
Na dzisiejszym rynku pracy od wielu specjalistów i menedżerów wymagana jest mobilność. Dotyczy to zwłaszcza obszaru inżynierii czy handlu. 63% badanych wyraziło gotowość do relokacji po otrzymaniu atrakcyjnej oferty pracy. Do deklarujących największą mobilność grup należą: prawnicy (77%), przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej (72%) oraz logistycy (71%). Odsetek osób faktycznie relokujących się w ciągu ostatniego roku jest również stosunkowo wysoki i wynosi 19%.

„Fakt, że największą grupa skłonną do relokacji są logistycy może wynikać z kilku względów: w wielu firmach logistycznych trwa bądź została zakończona restrukturyzacja. To powoduje, że kandydaci są bardziej otwarci na migrację w poszukiwaniu ciekawej i stabilnej pracy. Powodem może być również „szklany sufit”, który tworzą osoby od lat piastujące wyższe stanowiska, blokując rozwój kariery specjalistom, którzy czują, że są gotowi na awans” – zauważa Artur Migoń, partner w Antal International i dyrektor Antal Engineering & Operations.

Jak pozyskać specjalistów i menedżerów?
Jakie elementy powinny znaleźć się w ofercie pracy, aby specjaliści i menedżerowie zdecydowali się ją rozważyć? W tym obszarze dużo zależy od indywidualnych oczekiwań, natomiast respondenci wskazali elementy konieczne. Należy do nich wyższe od dotychczasowego wynagrodzenie (74%) i umowa o pracę (69%).

„Choć umowa o pracę jest wciąż istotna dla pokaźnej części specjalistów i menedżerów obserwujemy, że traci na znaczeniu w przypadku najbardziej obleganych ekspertów. Coraz częściej specjaliści IT, ale także wysoko cenieni pracownicy z innych branż, decydują się na elastyczną formę zatrudnienia” – podsumowuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

ikonawpis41
ikonawpis41

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.