Book in library with open textbook,education learning concept
Julia Nieznalska
29/09/2022

Internetowy skup książek – dlaczego warto z niego korzystać?

Książki pozwalają poszerzać wiedzę, rozwijać zainteresowania lub po prostu stanowią świetne źródło rozrywki.

Niestety, bardzo często mnóstwo dzieł literackich latami leży na zakurzonych półkach. Zamiast tego mogą one trafić do innych osób, które odkryją ich zawartość na nowo. Co zrobić z używanymi książkami? Dobrym pomysłem okazuje się skup książek online.

Czym jest skup książek online?

Dla wielu osób książki to prawdziwy skarb, za sprawą którego są w stanie przenieść się do innej rzeczywistości. Zdarza się jednak, że raz przeczytana lektura ląduje w domowej biblioteczce i pozostaje zapomniana na lata. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem są internetowe skupy książek jak na przykład https://skupszop.pl/.

Skup książek online to miejsce, które umożliwia sprzedaż oraz kupno używanych tytułów za pośrednictwem strony internetowej. Cała transakcja jest więc realizowana bez konieczności wychodzenia z domu.

Za pomocą takiego rozwiązania każdy bibliofil może w prosty sposób nadać swoim książkom drugie życie. Co więcej, w niektórych miejscach tego typu sprzedaje się również podręczniki szkolne. Jest to szczególnie przydatne, ponieważ po zakończeniu roku szkolnego co najmniej kilka pozycji zalega w szafkach, mimo że równie dobrze mogą służyć kolejnym pokoleniom.

Jak działa skup książek online?

Korzystanie z usług skupów książek pozwala wygenerować spore oszczędności, a dodatkowo jest ekologiczne z powodu ograniczenia produkcji papieru na nowe publikacje. Jak wygląda sprzedaż książek za pośrednictwem skupu internetowego? W zależności od pośrednika proces może się odrobinę różnić, jednak zazwyczaj przebiega w podobny sposób.

Najpierw użytkownik wprowadza do formularza na stronie internetowej dane, które umożliwią wycenę poszczególnych pozycji. Najważniejszą z nich jest ISBN, czyli numer, który identyfikuje wydawcę oraz tytuł i edycję książki.

Następnie klient określa stan zachowania książek, a po zaakceptowaniu wyceny wysyła dany egzemplarz do skupu. Wiele miejsc tego typu oferuje użytkownikom możliwość zamówienia kuriera bezpośrednio na stronie internetowej i jednocześnie pokrywa koszt wysyłki.

Gdy sprzedane pozycje dotrą do skupu, jego pracownicy sprawdzają, czy ich stan zgadza się z tym, co zadeklarował sprzedający. Gdy nie ma żadnych nieprawidłowości, transakcja zostaje zaakceptowana, a na podany przez użytkownika rachunek bankowy wypłacane są pieniądze.

W przypadku, gdy któraś książka nie zostanie zaakceptowana, np. ze względu na widoczne ślady użytkowania, można zgłosić chęć jej odbioru. Wówczas koszty przesyłki pokrywa osoba sprzedająca. W przeciwnym razie takie pozycje zazwyczaj są poddawane utylizacji.

Domowa biblioteczka nie musi kosztować majątku

Internetowy skup książek służy nie tylko sprzedaży używanych pozycji. Wiele pośredników oferuje swoim klientom możliwość kupna używanych tytułów w atrakcyjnych cenach. W ofercie skupów znajduje się mnóstwo różnych lektur. Od literatury obyczajowej poprzez biografie i literaturę faktu aż po poradniki czy książki kucharskie.

Kupowanie i sprzedaż książek w skupie wspiera ideę zero waste. Ponadto skompletowanie domowej biblioteczki jest w tym przypadku bardziej opłacalne finansowo. Po przeczytaniu poszczególnych pozycji można ponownie oddać je do sprzedaży, dzięki czemu książki będą użyteczne dla możliwie jak największej liczby osób.

Używane książki – jak jeszcze można dać im drugie życie?

Skup książek to nie jedyne miejsce, które pozwala dać publikacjom drugie życie. Dobrym rozwiązaniem jest także podarowanie części swojej nieużywanej kolekcji instytucjom, takim jak np. biblioteki, szpitale, przedszkola czy domy dziecka.

Z założenia do biblioteki można oddać tytuły reprezentujące różne gatunki literackie. Należy jednak pamiętać, że książki powinny być w dobrym stanie. W przeciwnym razie instytucja prawdopodobnie ich nie przyjmie. Z kolei w takich miejscach jak szpitale i przedszkola z pewnością nie sprawdzą się słowniki, czy encyklopedie.

Każda osoba, która chce pozbyć się wybranych powieści z domowej biblioteczki, może skorzystać z pomocy instytucji charytatywnych. Wiele z nich często organizuje zbiórki książek. Za ich sprawą można odesłać publikacje w dane miejsce, a ktoś inny zajmie się dalszą dystrybucją.

Book in library with open textbook,education learning concept
Book in library with open textbook,education learning concept

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.