ruch-uliczny-600
Julia Krasny
03/02/2020

Jak chronić się przed smogiem w mieście?

Badania pokazują, że położenie domu to ważny czynnik. Warto więc kupować dom czy mieszkanie, pamiętając o jakości powietrza. Na rynku są też dostępne domowe oczyszczacze powietrza i maski przeciwsmogowe. Czasami może być warto z nich skorzystać…

Jak donoszą specjaliści z Queen Mary University of London, znaczenie może mieć też droga, którą wybieramy, kiedy chcemy się gdzieś przemieścić. Chodząc między różnymi dzielnicami Londynu, badacze mierzyli stężenie czarnego węgla w powietrzu. Ta szkodliwa substancja powstaje w wyniku niepełnego spalania paliwa w silnikach wysokoprężnych.

- Wiemy, że krótkotrwała ekspozycja na działanie czarnego węgla wiąże się z większym ryzykiem hospitalizacji z powodu zaburzeń układu oddechowego, a długofalowemu działaniu towarzyszy większe ryzyko rozwoju i nasilenie astmy. Ponieważ Londyn to jedno z miast najbardziej zanieczyszczonych czarnym węglem w Europie, poszukuje się sposobów na zredukowanie ekspozycji ludzi na tę substancję. Chcieliśmy sprawdzić, czy wybieranie mniej uczęszczanych, bocznych dróg może pomóc – opowiada Lee Koh, autorka badania.

Rzeczywiście, pomogło. Co prawda średnie stężenie zanieczyszczenia nie było dużo niższe, ale spacerowiczów omijało ważne zagrożenie.

- W tym niewielkim projekcie zauważyliśmy, że można uniknąć szczytów stężeń czarnego węgla, jeśli wybierze się mniej uczęszczaną drogę. Szczyty to momenty, w których pojawia się dużo większe zanieczyszczenie. Na przykład, kiedy ktoś zatrzymuje się na ruchliwej ulicy, jest narażony na dużo wyższe stężenia szkodliwych substancji, w porównaniu do oddalania się od ruchu drogowego – wyjaśnia badaczka.

Specjaliści zajmujący się problemem zanieczyszczenia powietrza związanego z ruchem samochodowym zalecają też dbanie o inne sfery zdrowego stylu życia. Namawiają do utrzymania zdrowej masy ciała, aktywności fizycznej, przestrzegania dobrej diety, niepalenia i skutecznego zarządzania stresem.

Proste sposoby na zmniejszenie ryzyka związanego ze smogiem

 • Wybieraj drogi jak najbardziej oddalone od dużych arterii
 • Postaraj się nie przemieszczać się w godzinach szczytu komunikacyjnego
 • Spędzaj jak najwięcej wolnego czasu w terenach zielonych
 • Śledź alerty smogowe i w czasie wysokiego zanieczyszczenia ogranicz aktywność na zewnątrz
 • Nie ćwicz na zewnątrz w czasie smogu
 • Prawidłowa dieta, rozsądna aktywność fizyczna i higiena snu pozwalają organizmowi skuteczniej radzić sobie ze smogiem – zadbaj o nie.
 • Nie zaniedbuj leczenia chorób przewlekłych
 • Nie pal.
 • Jeśli właśnie szukasz mieszkania, uwzględnij jego lokalizację – jak najdalej od dużych arterii
 • Jeśli nie masz przeciwskazań, stosuj maski antysmogowe.

Autor: Marek Matacz dla zdrowie.pap.pl

ruch-uliczny-600
ruch-uliczny-600

Komentarze Dodaj komentarz (1)

 1. aleksandra 03/02/2020 05:47

  CytujSkomentuj

  No i jak tu zdrowo żyć i się ruszać? Kiedyś kilka razy w tygodniu wychodziłam z mężem i dziećmi na spacery a teraz się boję. Dzieci co raz częściej kaszlą po pobycie na dworze a okoliczni sąsiedzi tez sobie robią za nic zakazy i palą śmieci.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.