gwiazdy_pomagaja
Jolanta Fraszyńska chętnie pomaga / fot. Aneta Zadroga
Dagna Starowieyska
29/03/2011

Jak pomagają gwiazdy?

Działalność charytatywna na rzecz osób potrzebujących pomocy i niepełnosprawnych to swego rodzaju obowiązek, ale i przywilej gwiazd znanych z ekranu, czy sceny. Jak pomagają Polscy celebryci?

Aktorzy, piosenkarze – to oni kierują wyobraźnią mas. Ich zachowanie śledzą dziesiątki tysięcy fanów. Poza ekscesami i skandalami wywoływanymi dla podniesienia popularności, można też znaleźć celebrytów, którzy nie boją się pojawić w towarzystwie osób chorych, niepełnosprawnych, pokrzywdzonych podczas klęsk żywiołowych. Od ponad sześciu lat ogromnym sukcesami w przyciąganiu gwiazd ma Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Od sześciu lat bowiem znana aktorka organizuje wyjątkowy koncert na krakowskim Rynku, podczas którego na scenie wstępują niepełnosprawni artyści. W towarzystwie znanych piosenkarzy. Do akcji włączają się również aktorzy. Specjalnie dla Czytelniczek EksMagazynu zapytaliśmy ich, dlaczego pomagają?

Piotr Kupicha, zespół Feel, piosenkarz

Przez wiele lat mieliśmy kłopoty, żeby przyjechać i wspomóc panią Anię. Ale teraz jesteśmy i to jest najważniejsze. Przyjechaliśmy tu po długiej trasie koncertowej, więc jesteśmy trochę zmęczeni, ale na scenie damy z siebie wszystko. Chętnie bierzemy udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, ale nie robimy z pomagania wielkiego „halo”, bo to nie o to w tym wszystkim chodzi. Tak czujemy i jest nam z tym dobrze. Z drugiej strony, czasami dobrze, żeby takie wydarzenia były nagłośnione, bo ludzie w całej Polsce mogą wtedy zobaczyć, że są wśród niepełnosprawnych są młodzi ludzie, którzy potrafią naprawdę dobrze śpiewać. Oni żyją pełnią życia, potrafią tak żyć i tak trzeba ich widzieć. Nie jak kogoś odmiennego, absolutnie nie jak kogoś gorszego! A dla gwiazdy, stanąć z taką młodą osobą na scenie i zaśpiewać, nie jest żadnym problemem. I muszę powiedzieć, że często zdarza się, że to gwiazda musi do tego poziomu, który reprezentuje dany amator, doskoczyć.

Jolanta Fraszyńska, aktorka

Dlaczego tu jestem? Bo bardzo podoba mi się to, co robi Anna Dymna. Podoba mi się, że taką pasją stworzyła tak wspaniałe wydarzenie, bo skupia wielu normalnych, fajnych, wrażliwych ludzi. Myślę, że udział w takiej imprezie, to dla każdego artysty ogromne wyróżnienie. A przy okazji owi artyści pomagają w postrzeganiu ludzi. Trzeba co krok podkreślać, że ci niepełnosprawni artyści są tacy jak my. Czym się różnią od nas? Niczym. Każdy z nas ma swoje ograniczenia, każdy ma inne. Dla jednej osoby jest to wózek, a dla drugiej zupełnie co innego. Jestem taka sama, też mam swoje ograniczenia i słabości, z którymi staram się walczyć i nad którymi ciągle pracuję. Podobnie, jak niepełnosprawni.

Robert Gawliński, piosenkarz

Można powiedzieć, że jestem tu w pracy społecznej. Dzieje się piękna akcja, wspaniała impreza i dobrze jest w niej uczestniczyć. Dlatego chętnie biorę udział w różnych wydarzeniach charytatywnych. Myślę, że dla tych osób niepełnosprawnych, które tu dziś występują z nami ważne jest, że mogą zaśpiewać dla tak dużej publiczności. A czy wygrają, czy nie, to już jest raczej na drugim miejscu. A swoją drogą, nie cierpię wszelkiej maści jurorów w różnych programach telewizyjnych. Bo gdyby to oni mieli wyjść na scenę, założę się, że nie raz zaśpiewali by gorzej niż ci debiutanci.

Renata Przemyk, piosenkarka

Ci młodzi ludzie, z którymi mam przyjemność dziś występować, mają szansę na wielką przygodę. I trzeba powiedzieć, że są bardzo utalentowani. Przy tym mają w sobie tyle radości, że zarażają nią wszystkich na około. Czy mają szansę na karierę, nie wiem, bo z karierą bywa bardzo różnie. Nie ma reguły, często sam talent i sama ciężka praca nie wystarczają. Zwykle potrzeba trochę szczęścia i kogoś, kto utorowałby drogę. Dlaczego biorę udział w tej imprezie? Bo czuję taką potrzebę, bo przyjemnie tu być i ma się wrażenie uczestniczenia w czymś dobrym. Poza tym, ja zostałam obdarowana hojnie przez los i dlatego mam poczucie, że muszę się tym dzielić. W ten sposób mogę to robić.

Patrycja Markowska, piosenkarka

To ogromna przyjemność być tutaj i dołożyć swoją małą cegiełkę do tego wszystkiego, do tak dobrej imprezy. Szczerze mówiąc, to trochę sama się tu wprosiłam (śmiech). Jechałam kiedyś z jedną z organizatorek pociągiem i powiedziałam jej wtedy, że jak będą potrzebować pomocy, mogą mnie śmiało zaprosić, bo na tych koncertach jest wspaniale. Wiesz, co jest tu dziś najważniejsze? Że nie liczy się blichtr, że tu po prostu trzeba się cieszyć. Ci młodzi ludzie mają piękne głosy, ale mają też ogromną prawdziwość w sobie. I jak najbardziej mają szansę zrobić karierę. Wielu wspaniałych artystów ma na przykład problemy z oczami. A występują i radzą sobie doskonale na scenie. Dlaczego? Bo ludzie cenią prawdę, wrażliwość, umiejętności, a tym ludziom tego nie da się odmówić.

Andrzej Deskur, aktor

Jestem tu, bo to frajda, a mając poczucie, że moja obecność może komukolwiek pomóc, wiem, że robię coś dobrego. Najfajniejsze jest to, że tu nie chodzi o to, żeby wygrać, tylko o to, żeby się dobrze bawić. Wydaje mi się, że powinniśmy kiedyś dorosnąć do takiego etapu, że wspólnie z niepełnosprawnymi osobami będziemy podejmować trud życia, nie definiując ludzi przez pryzmat ich sprawności. Bo przecież każdemu z nas coś dolega, każdego z nas coś boli, mniej lub bardziej, ale to dowód na to, że wózek, czy brak sprawnych oczu niczego nie zmienia. Różnic między sprawnymi, a tymi, którzy borykają się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi tak naprawdę nie powinno być, nie powinno być tego podziału na sprawnych i niepełnosprawnych. Trzeba pozbywać się lęków przed tym, co na pozór inne i zacieśniać więzi. Tak, żeby słowo integracja mogło przestać istnieć, żeby nie było już potrzebne.

gwiazdy_pomagaja
gwiazdy_pomagaja

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 03/02/2019 16:29

    CytujSkomentuj

    Wspaniałe i dobre serca mają nasze gwiazdy :) zawsze to szybsza i większa pomoc dla potrzebujących, kiedy pomagają osoby o wiekśzej, bo medialnej sile swojego wsparcia. I naprawdę, dzięki takim krokom, można bardzo pomóc. I za to ogromne podziękowania dla wszystkich wspierających – i dla naszych cudownych gwiazd i dla osób wspierających indywidualnie.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.