pracaikona123nowe2
Dagna Starowieyska
04/08/2012

Lewa czy prawa?

W mózgach ludzi prawo- i leworęcznych emocje mogą być nieco inaczej przetwarzane. Motywację można zdefiniować jako podążanie lub unikanie w odpowiedzi na bodźce fizyczne lub środowiskowe. Motywacja to podstawowe pojęcie z zakresu ludzkich emocji

Naukowcy z New School for Social Research w Nowym Jorku postanowili zbadać, jak motywacja funkcjonuje w mózgu.

Przez całe lata naukowcy byli przekonani, że motywacja polegająca na podążaniu do czegoś, jest osadzona głównie w lewej półkuli mózgu, a motywacja polegająca chęci uniknięcia czegoś, przetwarzana jest w prawej półkuli.

Geoffrey Brookshire i Daniel Casasanto formułują odmienne wnioski na łamach pisma „PLOS ONE”. Ich zdaniem ten schemat obowiązuje dla osób praworęcznych, natomiast ulega odwróceniu u leworęcznych.

W badaniach wykorzystano elektroencefalograf (EEG), w celu porównania u badanych aktywność prawej i lewej półkuli podczas prowadzonych testów.

Badani wypełniali ankiety, które mierzyły poziom ich motywacji polegającej na podążaniu do celu. Jest ona jednym z kluczowych aspektów naszych osobowości.

U praworęcznych ta motywacja przejawiała się w większej aktywności w lewej półkuli, co było zgodne z poprzednimi badaniami. Jednak u leworęcznych wzorzec był przeciwny: większa aktywność występowała w prawej półkuli mózgu.

„Przewidywaliśmy takie zjawisko odwrócenia, ponieważ obserwowaliśmy, że ludzie skłaniają się do używania różnych rąk, kiedy mają za zadanie coś zdobyć lub czegoś uniknąć” – wyjaśnia Casasanto.

PAP – Nauka w Polsce

pracaikona123nowe2
pracaikona123nowe2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.