ikona1234kobieta_ludzie
Ela Makos
23/01/2017

Nieoceniona rola dziadków

Kultywują tradycje i rytuały, dają wnukom bezwarunkową miłość, z większym dystansem podchodzą do świata – dziadkowie pełnią wobec wnuków inną rolę niż rodzice, również ważną w procesie wychowania – przypomina psycholog w przededniu święta babci i dziadka

„Dziadkowie to osoby, które dają bezwarunkową miłość wnukom. To jest inny rodzaj uczucia, bliskości, ważny dla dziecka w procesie wychowania. To nie tylko i wyłącznie zastępowanie mamy, to jest zupełnie inna rola innej bliskiej osoby, inny rodzaj wzorca osobowego, inny rodzaj miłości i więzi” – powiedziała PAP dr Sabina Ratajczak z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Ważną rolą pełnioną przez osoby starsze jest też, jej zdaniem, dbałość o tradycję i rodzinne rytuały, na co młodsze pokolenie nie zawsze ma czas. „Człowiek starszy jest też osobą, która ma zupełnie inny rodzaj doświadczeń, ale też pewien rodzaj dystansu. Myślę, że nie doceniamy tego, że oni patrzą na świat już z większym spokojem, tolerancją, wyrozumiałością, że z ich perspektywy pewne problemy wyglądają inaczej – to jest taki obszar, którego zupełnie nie wykorzystujemy” – oceniła.

Dr Ratajczak nie ma wątpliwości, że mniejszy szacunek, jakim we współczesnych społeczeństwach jest darzony człowiek starszy, to efekt przemian kulturowych, w tym kultu młodości i witalności. „Starość jest niepożądana. Kiedy stajesz się osobą starą, przestajesz być użyteczny, a przecież każde pokolenie coś wnosi, musimy się przygotować na to, że za chwilę też będziemy starzy” – przypomniała.

Jej zdaniem stosunek do osób starszych w Polsce jest niejednoznaczny. „Jak myślimy o dziadku, babci – bliskich osobach starszych, to badania pokazują, że ten stosunek jest przychylny, pozytywny, nacechowany ciepłymi emocjami, ale jeśli myślimy w ogóle o osobach starszych, to Polacy prezentują raczej postawy dystansu, być może pewnego chłodu, a nawet nieprzychylności, bo starość wzbudza w Polakach dużo lęków i obaw związanych z utratą pamięci, niepełnosprawnością, chorobą. Starość nie kojarzy nam się pozytywnie” – powiedziała dr Ratajczak.

W opinii psycholog w polskim społeczeństwie funkcjonują dwa modele postrzegania starości. „Z jednej strony doświadczamy wizerunku osoby starszej, która jest zadbana, aktywna, korzysta z zajęć w uniwersytetach trzeciego wieku, klubach seniora, z drugiej strony słyszymy o łatwowiernych staruszkach, padających ofiarą wszelkich oszustw, wyłudzeń, manipulacji” – wskazała.

Przyznała, że proces starzenia sprzyja takim sytuacjom – u osób w podeszłym wieku myślenie krytyczne jest bardziej upośledzone, są bardziej podatne na manipulacje, mają mniejszą wiedzę, jeśli chodzi o stosowanie socjotechnik. Jednocześnie oszuści potrafią świetnie odczytać potrzeby swojej ofiary.

„Ktoś, kto chce sprzedać osobie starszej kołdrę za kilka tysięcy złotych dotyka potrzeb, które są dla tego seniora bardzo ważne. Będzie mówić o zdrowiu, które dla osoby starszej jest priorytetem, pewnie okaże troskę, której być może ta osoba nie dostaje od innych osób, zainteresowanie, poświęci czas na rozmowę, więc to jest też taki podatny grunt dla wszelkich wyłudzeń i oszustw”- powiedziała dr Ratajczak.

Dlatego specjalistka apeluje o edukowanie seniorów. „Mogą to robić z jednej strony bliskie osoby z rodziny – mogę uprzedzić dziadków, rodziców, że absolutnie w takich sytuacjach mają nie podejmować żadnych decyzji finansowych, że wszelkie droższe zakupy powinni konsultować, mogę się umówić, że absolutnie nigdy nie będę przez telefon prosić o pieniądze. Jeśli osoba starsza jest samotna, takie działania edukacyjne mogą podjąć media, policja, kluby seniorów, parafie – wszystkie miejsca, gdzie te osoby się spotykają, są miejscem, gdzie takie informacje można przekazywać. Trzeba po prostu edukować osoby starsze, zresztą słyszymy nieraz o seniorach, którzy z oszustami świetnie sobie poradzili, zaalarmowali policję, podjęli odważne i świadome decyzje, więc to jest możliwe” – podsumowała.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

ikona1234kobieta_ludzie
ikona1234kobieta_ludzie

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 11/01/2019 14:54

    CytujSkomentuj

    Ja już niestety nie mam żadnego dziadka. Moja ukochana babcia, ostatnia, zmarła rok temu. Piękny wiek osiągnęła bo prawie 95 lat i do końca niemal była przytomna i „w czasie”, pytając czy duże korki były na mieście podczas jazdy samochodem do niej itd… Dziadkowie są również bardzo ważni dla wnuków. Mój syn ma oboje dziadków i co się chyba nie tak często zdarza, lubi te spotkania. Jedna babcia pysznie gotuje, druga zaś zawsze ma jakąś ciekawą książkę w prezencie czy planszówkę do podarowania. A dziadkowie panowie ;) to majsterkowanie i sport. Cieszę się, że syn ma ich w swoim otoczeniu.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.