pracaikonanowe123
magda
18/04/2014

Polacy nie potrafią oszczędzać

Niemal połowie Polaków nie udało się w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy odłożyć żadnej sumy pieniędzy wynika z raportu „Wiedza Polaków o skutecznym oszczędzaniu”

Samodzielne skuteczne oszczędzanie, inwestowanie, instrumenty finansowe czy też programy regularnego oszczędzania pozostają tematem nieznanym dla większości Polaków. Wykonane badania pokazały, że trzy czwarte osób nie miało do czynienia z żadną formą edukacji w tym zakresie. Ponad połowa badanych przyznała, że wiedza Polaków na temat skutecznego oszczędzania nie jest wystarczająca.

Nie jest to zaskoczeniem ponieważ zazwyczaj w programie nauczania szkół podstawowych, zawodowych i średnich brakuje zajęć, które pozwoliłyby uzyskać wiedzę niezbędną do skutecznego zarządzania własnymi pieniędzmi, oszczędzania, a dalej inwestowania. Zamiast szlifować umiejętności w dorosłym życiu, często nie jesteśmy nawet świadomi tego, że można je posiadać.  Na pytanie: „Dlaczego nie korzysta Pan/i z jakiejś formy edukacji w zakresie zarządzania pieniędzmi/ oszczędzania?” 60 % respondentów odpowiedziało, że nie interesuje ich ten temat. Na drugim miejscu pod względem częstości wskazań znalazł się brak wiedzy o istnieniu takiej formy edukacji, a na kolejnej pozycji brak informacji o tym, gdzie takiej wiedzy należy szukać.

Czy kiedykolwiek korzysta Pan/i z jakiejś formy edukacji w zakresie zarządzania pieniędzmi/ oszczędzania? Jeśli tak to z jakich?


*Badanie „Wiedza Polaków o skutecznym oszczędzaniu” wykonane na zlecenie Aforti Finance S.A., na przełomie lipca i sierpnia 2013, metodą CATI na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1119 Polaków; badanie zrealizowane przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.

pracaikonanowe123
pracaikonanowe123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.