pracaikona123nowe1
Dagna Starowieyska
19/05/2012

Polak na wakacjach

Większość Polaków, kiedy wyjeżdża na zagraniczne wakacje, udaje się do jednego z europejskich krajów. Dość dużym powodzeniem cieszą się również Egipt i Tunezja. Takie tygodniowe wczasy kosztują statystycznego Kowalskiego 2500 zł – wynika z analizy Tripsta.pl

Niemal 60 proc. Polaków spośród tych, którzy wyjeżdżają na wakacje, przekracza granice kraju w lipcu. Najchętniej udają się do Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Grecji. Z badań TNS Pentor wynika także, że niesłabnącą popularnością cieszą się kraje afrykańskie. Zdecydowana większość turystów, która wyjeżdża , organizuje swój wyjazd samodzielnie, nie korzystając z ofert standardowych biur podróży. – Rozwój oferty linii lotniczych i turystycznych e-usług spowodował, że samodzielne planowanie wakacji we Włoszech czy Hiszpanii nie stanowi żadnego problemu – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Co więcej, Polacy chętnie korzystają z pomocy czy noclegu u krewnych i znajomych, którzy pracują za granicą – dodaje.

Do Europy na własną rękę

Budżet, jaki przeznacza na wakacje prawie połowa polskich turystów, mieści się w granicach 1500 – 2000 zł. – Za taką kwotę można z powodzeniem zorganizować tygodniowe zagraniczne wakacje w jednym z europejskich państw – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl. – Bilety lotnicze do stolicy Włoch można kupić za 420 zł w obie strony w sezonie wakacyjnym. Natomiast za nocleg ze śniadaniem w centrum Rzymu, w hotelu o trzygwiazdkowym standardzie trzeba zapłacić ok. 140 zł za dobę – dodaje. Sumując, tygodniowy pobyt w Wiecznym Mieście kosztuje 1260 zł. Podobnie finansowo zestawia się wycieczka do Hiszpanii. Za przelot tam i z powrotem przewoźnik pobierze opłatę w wysokości 644 zł, za noclegi w hotelu 900 zł. Całość to wydatek 1540 zł.

Do Egiptu z biurem podróży

Ci, którzy planują dalsze wyprawy, najczęściej wybierają Afrykę. Egipt niezmiennie cieszy się sporym powodzeniem. Wśród lotów czarterowych – według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego – Hurghada jest kierunkiem, do którego udaje się najwięcej polskich pasażerów. Dla porównania, warto wspomnieć, że w statystykach poświęconych regularnym lotom, Egipt znajduje się na szarym końcu. Mieszkańcy kraju nadwiślańskiego wolą zatem udać się na takie egzotyczne wakacje z biurem podróży. Zapłacą za nie – w zależności od standardu, jaki wybiorą w ofercie – ok. 1800 zł. Zdecydowanie taniej wychodzą wyjazdy do Tunezji (ok. 1110 zł). Najwięcej kosztują wakacje w Maroku, ok. 2500 zł. Jednak podróże przekraczające granicę dwóch i pół tysiąca zł funduje sobie co siódmy turysta.

pracaikona123nowe1
pracaikona123nowe1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.