fot. 123
Kobiety mniej chętnie przeprowadzają się za pracą / fot. 123
Ela Prochowicz
16/12/2010

Praca jest kobietą!

Na jednego internautę – mężczyznę, który szuka pracy w księgowości, podatkach czy audycie przypada niemal pięć kobiet. Zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn chciałoby pracować w służbie zdrowia czy human resources – takie tendencje wynikają z analizy bazy zarejestrowanych użytkowników serwisu Pracuj.pl

Administracja biurowa i państwowa, obsługa klienta i finanse to pożądane miejsca pracy najczęściej wskazywane przez kobiety – internautki zarejestrowane i poszukujące pracy w serwisie Pracuj.pl w minionym roku. Także zawody związane z HR są wybierane przez kobiety znacznie częściej niż przez mężczyzn. Panie chciałyby pracować zarówno w agencjach doradztwa personalnego, jak i działach human resources w firmach. Działy zarządzania zasobami ludzkimi jako potencjalne miejsce pracy wskazało o 230 proc. więcej kobiet niż mężczyzn. Co ciekawe, kobiety zdecydowanie przychylniej niż panowie myślą też o pracy w organizacjach pozarządowych.

Przedstawicielki płci pięknej chętnie pracowałyby też w sprzedaży, turystyce, marketingu czy w zawodach związanych z mediami, sztuką i rozrywką. Zawody chętnie wybierane przez kobiety nie muszą być mniej atrakcyjne dla mężczyzn. Istnieje jednak kilka specjalizacji zawodowych, w których przewaga wskazań kobiet jest zdecydowanie wyższa niż wskazań mężczyzn.

Tylko co dziesiąta osoba zainteresowana programowaniem, energetyką i budownictwem to kobieta. Zaledwie 4 proc. z ponad stu tysięcy kobiet, które zarejestrowały się w serwisie w zeszłym roku, chciałoby się zajmować logistyką. – Kobiety zdecydowanie bardziej stawiają na zawody, w których istotne są relacje międzyludzkie, jak również precyzja i dbałość o szczegóły. Jednak czas definiowania zawodów jako „typowo męskie” i „typowo kobiece” mamy już za sobą. Zmiany zachodzące w społeczeństwie, ale też potrzeby rozwijającej się gospodarki wymuszają elastyczność najpierw w wyborze kierunku kształcenia, a potem zawodu. I dotyczy to wszystkich, niezależnie od płci – mówi Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl. – Duże zapotrzebowanie choćby na inżynierów i specjalistów IT z pewnością przyczyni się do wzrostu ilości kobiet pracujących jako kierowniczki budów, programistki czy administratorki sieci. Liczba kobiet w zawodach technicznych będzie rosła także ze względu na kampanie promujące zamawiane kierunki techniczne czy specjalne akcje organizowane przez Politechniki – dodaje.

Kobiety okazują się mniej mobilne – mniej chętnie niż mężczyźni zdecydowałyby się na przeprowadzkę „za pracą” do innego miasta. Szukając pracy, tylko 30 proc. internautek zdecydowałoby się na zmianę miejsca zamieszkania na inny rejon Polski, jeśli otrzymałoby atrakcyjną ofertę. Wśród panów ten odsetek wyniósł 44 proc.. „Zdecydowane nie” przeprowadzce za pracą powiedziałoby 21 proc. kobiet w porównaniu do tylko 12 proc. mężczyzn.

fot. 123
fot. 123

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 27/01/2019 10:02

    CytujSkomentuj

    No faktycznie, jakoś tak się utarło ze Ksiegowa i kadry plus płace to kobiety. Ciekawe dlaczego. Czy z jakoś naturalnie pojmowanej dokładności i staranności pod katem domowego budżetu i liczenia. Bo większość księgowych, których znam, to właśnie są kobiety. Ale i z reguły właśnie niemobilne bo dom, dzieci itd.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.