lasek
Redakcja
14/09/2017

Dołóż cegiełkę do czystszej Polski

Wszyscy lubimy czyste trawniki, parki i lasy. Sami je zaśmiecamy, więc i nam powinno zależeć, by je oczyścić. W ten weekend w całej Polsce odbędzie się kolejna edycja sprzątania świata. Całego świata nie sprzątniemy, ale zawsze to o kilka śmieci mniej…

Nie ma śmieci, są surowce – pod tym hasłem 15-17 września odbywa się tegoroczna akcja Sprzątanie Świata. Niektóre z Was mogą pamiętać ją ze szkoły, ponieważ to dokładnie ten sam projekt, działający w Polsce już od 25 lat! Nie musi ograniczać się jednak tylko do szkoły, a wręcz przeciwnie. W końcu kto da lepszy przykład dzieciom niż właśnie my?

Podstawowe przesłanie tegorocznej kampanii to nie tylko zbieranie już wyrzuconych śmieci, ale nietworzenie nowych i zmiana spojrzenia na odpady. Chodzi o to, by widzieć w nich surowce wtórne, ponieważ w Polsce jest coraz lepsza infrastruktura, by zmienić „odpad” w nowy produkt.

Nie trzeba więc biegać w gumowcach i z workiem na śmieci po lasach (choć byłby to mile widziany dodatek do weekendowego grzybobrania). Wystarczy przemyśleć swoje codzienne wybory, zacząć lub poprawić segregację i unikać wyrzucenia rzeczy, z którymi można coś zrobić.

Ot, na przykład: reklamówka. Przed wyjściem do sklepu złap jedną z domu i nie bierz kolejnej, a najlepiej zainwestuj kilka złotych w trwałą płócienną torbę. Warzywa i owoce połóż na taśmie sklepowej bez reklamówki, i tak musisz je później umyć. Jednorazowo to żadna różnica dla świata, ale w skali roku to nawet kilkaset reklamówek mniej u jednej tylko osoby.

Kolejny przykład: telefon komórkowy. Statystycznie zmieniamy je co 4-5 lat, a ostatnio częściej. Może masz w domu jakiś stary telefon, którego nawet „nie opłaca się” wystawiać na aukcję online? Zbierz ze znajomymi stare telefony i przekaż je Fundacji Nasza Ziemia. Środki finansowe pozyskane dzięki nim pójdą na wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesny i energooszczędny w placówkach służących dzieciom i osobom starszym.

To wszystko w dłuższej perspektywie. A na razie? Na razie możesz pomóc matce Ziemi i ojczyźnie Polsce poprzez udział w zorganizowanych i spontanicznych akcjach sprzątania. Nie idź daleko – zobacz, czy w najbliższej okolicy nie ma miejsca, o które warto by zadbać. Czasami wystarczy schylić się kilka razy, by zobaczyć dużą różnicę w jakości otoczenia. Albo jeszcze mniej – przypomnij znajomym na facebooku, że #niemaśmiecisąsurowe lub #śmiecitosurowce, a także #sprzątanieświatapolska!

lasek
lasek

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.