fot. Press Factory
Kobiety w Szwecji są traktowane zawodowo na równi z mężczyznami / fot. Press Factory
Ela Prochowicz
25/01/2011

Szwedzki raj

Wskaźnik zatrudnienia kobiet w Szwecji jest najwyższy w całej Unii Europejskiej. Wynika to przede wszystkim z modelu społeczno-gospodarczego tego skandynawskiego państwa oraz wzorców i przekonań charakterystycznych dla tamtejszego społeczeństwa

Dla Szwedów priorytetowe znaczenie ma równouprawnienie płci oraz realizowanie polityki prorodzinnej, umożliwiającej obywatelom pogodzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Co ważne, dotyczy to nie tylko kobiet, ale również mężczyzn.

Wielu Szwedów korzysta z „urlopów tacierzyńskich” podczas gdy część kobiet powraca do pracy zaraz po urodzeniu dziecka. Bardzo popularne są elastyczne formy zatrudnienia oraz świetnie rozwinięty jest system przedszkoli i innych placówek zapewniających opiekę nad dziećmi w czasie rodziców. W celu zwiększenia ilości kobiet na stanowiskach kierowniczych, w Szwecji wprowadzono system kwotowy – w zarządach szwedzkich firm kobiety powinny obejmować 40 proc. stanowisk. Równouprawnienie i równość szans dotyczą tam także sfery polityki.

W jednoizbowym szwedzkim parlamencie kobiety stanowią 47,0 proc. posłów, podczas gdy w Polsce w Sejmie panie to jedynie 20,2 proc., a w Senacie 8,0 proc. parlamentarzystów. System kwotowy stosują również szwedzkie partie polityczne podczas wyborów.

Dodatkowo, popularny jest także „system suwakowy”, polegający na tym, że nazwiska kobiet i mężczyzn układane są na listach wyborczych naprzemiennie. Istotne znaczenie ma również szwedzka mentalność – świadomość równouprawnienia płci oraz konieczności równego podziału obowiązków pomiędzy kobietę i mężczyznę. Przykładowo największą przeszkodą w rozwoju pełnego systemu urlopów tacierzyńskich w Polsce jest głęboko zakorzeniony pogląd, że to kobieta po urodzeniu dziecka powinna mu zapewnić pełną opiekę.

fot. Press Factory
fot. Press Factory

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. geek 25/01/2011 12:57

    CytujSkomentuj

    chcę do Szwecji!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.