relacje
Ela Prochowicz
12/01/2024

Toksyczna relacja – kiedy po prostu się spakować i wyjść?

Relacje to jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Wchodzimy w nie zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym.

Niektóre utrzymują się latami, część z nich przemija. Każda wymaga jednak od nas energii i zaangażowania, dzięki którym można zbudować prawdziwie wartościową więź z innym człowiekiem. Choć w każdym związku zdarzają się dobre i złe chwile, a nawet poważne kryzysy, raz na jakiś czas warto zadać sobie pytanie o jakość relacji. Czy są dla Ciebie dobre? Czy przynoszą Ci coś pozytywnego? A wreszcie – czy nie są one toksyczne? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Toksyczne relacje – czy sama możesz je rozpoznać?

Masz poczucie, że w związku jesteś tą osobą, która powinna tylko dawać? Cokolwiek nie zrobisz, wiesz, że druga osoba poczuje się urażona? Chcesz sprostać cudzym wymaganiom i jednocześnie rezygnujesz z własnych potrzeb? A może po spotkaniu z kimś czujesz się wyczerpana i sama nie wiesz dlaczego? To symptomy, którym warto przyjrzeć się bliżej. Toksyczne relacje mogą przytrafić się każdej z nas i chyba nie ma osoby, która na swojej drodze nie spotkała człowieka, który próbował nią manipulować lub był przyczyną złego samopoczucia.

Jeśli nie wiesz, na co jeszcze zwrócić uwagę, zobacz artykuł Marty Bartosik, w którym opowiada, jakie są sygnały ostrzegawcze. Jeśli posiadasz odpowiedni poziom samoświadomości, bez trudu je rozpoznasz.

Jak zdefiniować toksyczną relację?

Obrazowe przedstawienie niezdrowej zażyłości znaleźć można w słynnej książce wydanej w 1995 roku, której tytuł brzmi: „Toxic People”. To właśnie w niej autorka Dr. Lillian Glass przywołuje kilka cech, którymi można opisać toksyczną relację.

1. Brak wsparcia,

2. Niezdrowa rywalizacja,

3. Konflikt.

Autorka zwraca uwagę na próby sabotowania drugiej osoby i na rzeczy tak elementarne, jak szacunek, czy wreszcie jedność i spójność w związku. Jak jednak wykorzystać tę definicję w praktyce i na jakich polach naszego życia mogą pojawiać się niezdrowe relacje?

Toksyczne relacje w pracy – czy to przydarza się także Tobie?

Praca to ważny aspekt ludzkiego życia. Nie tylko ze względu na fakt, jak dużą część dnia poświęcamy obowiązkom, ale i z uwagi na możliwości, jakie daje. Rozwój, satysfakcja, realizacja – to słowa, jakie mogą i powinny kojarzyć się z życiem zawodowym. Nie da się jednak ukryć, że biuro to także przestrzeń dla kształtowania się toksycznych relacji. Mogą one wystąpić zarówno na linii przełożony – podwładny, jak i w grupie współpracowników. Co powinno dać Ci do myślenia?

Sprawdź, czy otrzymywane prośby mieszczą się w granicach obowiązków lub po prostu koleżeńskiej uprzejmości. Czy nie czujesz się manipulowana i zamieszana w konflikty, rozmowy i sytuacje, w których nie chcesz brać udziału? Pamiętasz definicję toksycznej relacji? Nie zapominaj o jednej z podstaw tej zdrowej – szacunku, którego masz prawo wymagać, szczególnie w miejscu pracy.

Wymagaj go bezwzględnie i bez wyjątków obdarzaj nim innych. Nie staraj się jednak zdobywać sojuszników własnym kosztem. Pamiętaj, że niestety wiele osób przenosi swoje osobiste problemy na grunt zawodowy.

Toksyczne związki – czy da się ich uniknąć?

O ile w pracy ochroną przed osobami, które wprowadzają toksyczną atmosferę, są zasady, jakimi rządzi się dana organizacja, a o poprawność stosunków powinny zadbać dedykowane działy i przełożeni, o tyle na gruncie prywatnym jesteśmy zdane wyłącznie na siebie. I niestety często w związkach romantycznych, ale i tych przyjacielskich trafiamy na niewłaściwe osoby. Takie relacje potrafią ciągnąć się latami i rzutować na całe nasze życie.

Jeśli masz za sobą związek z osobą, którą możesz uznać za toksyczną, warto wdrożyć kilka kroków, które pomogą Ci teraz i w przyszłości. Na początek, nie katuj się wspomnieniami wcześniejszych pomyłek. Jeśli znasz podcast Joanny Okuniewskiej „Ja i moje przyjaciółki idiotki” z pewnością wiesz, jak wiele z nas ma za sobą związki z osobami, które nie zasługiwały na ogrom miłości i zaufania. Nie obwiniaj się. W zamian jednak postaraj się odrobić lekcje.

Nie ważne jak zraniona się czujesz, nie zamykaj się na nowe znajomości. Nie trać ufności do ludzi, ale postaraj się realistycznie oceniać sytuacje. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, że poprzednie doświadczenia Cię wzbogacają, nie powinny jednak hamować.

Nie bój się także korzystać z pomocy. Jeśli zauważasz, że toksyczne relacje negatywnie wpływają na Twoje samopoczucie, nie potrafisz się z nich wyplatać, z tego powodu cierpisz i nie potrafisz pójść dalej, to czas najwyższy na powiedzenie o tym komuś, kto naprowadzi Twoje życie na właściwe tory.

A co, jeśli od lat trwasz w toksycznych relacjach?

Najtrudniejszy przypadek to ten, w którym po latach zauważasz, że Twoje relacje nie są zdrowe – być może nie jesteś w stanie określić ich jako jednoznacznie toksycznych, ale widzisz w nich przestrzeń do naprawy. Trwający od dekad związek nieprzynoszący satysfakcji, kontakty z mniej lub bardziej lubianymi członkami rodziny, środowisko pracy hamujące Twój rozwój – to dobre przykłady.

Jeśli nie chcesz kończyć relacji z partnerem, możesz skorzystać z różnych rozwiązań. Jednym z nich jest terapia dla par, dzięki której dacie szansę swojemu związkowi, a i sami zyskacie przestrzeń do rozwiązania niektórych problemów. Pod okiem specjalisty łatwiej będzie je zdefiniować i wybrać metodę pomocy.

Wiele osób zauważa, że posiada toksyczne relacje z matką, ojcem czy innymi bliskimi. Tematy dotyczące poszczególnych członków familii są niejednokrotnie najbardziej bolesne. Niestety, musisz liczyć się z tym, że druga strona nie musi być chętna do zmian, może nie zauważać potrzeby ich wprowadzenia. Istnieje szereg metod, dzięki którym możesz dowiedzieć się więcej o radzeniu sobie z tym problemem, począwszy od popularnych podcastów czy poradników.

Jednym z nich jest „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie”, napisany przez Lindsay C. Gibson.

Zrozumieć skomplikowane relacje pracownicze i mechanizmy, jakie stoją za wieloma zachowaniami w sferze zawodowej pomoże Ci z kolei książka Naomi Shragai „Człowiek, który pomylił swoją pracę z życiem”. Napisany przez Katarzynę Miller i Suzan Giżyńską „Poradnik obsługi toksycznych ludzi”, sprawdzi się natomiast w wielu codziennych sytuacjach.

relacje
relacje

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.