ikona1234dom_wnetrze4
Karol Pisarski
28/01/2023

Tworzymy zdrowy dom

Radość i ekscytacja związane z rozpoczęciem nowego etapu w życiu – te dwa uczucia towarzyszą zwykle przeprowadzce do nowego domu czy mieszkania.

Bo miejsce, w którym mieszkamy, nasz dom, to nie tylko pojmowany dosłownie budynek użytkowy, przystosowany pod względem konstrukcyjnym i przeznaczony do celów mieszkalnych.

Dom to nasze miejsce na ziemi. Ostoja i twierdza. Tu spędzamy ogromną część swojego czasu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma otoczenie, w którym przebywamy. Jak stworzyć zdrowy dom, czyli najlepsze miejsce do życia? Bezpieczną przestrzeń, która pozytywnie wpływa na zdrowie wszystkich domowników? Okazuje się, że aby mieć zdrowy dom wystarczy trzymać się poniższych reguł. A spełnia je wszystkie jedno urządzenie – rekuperator.

Zdrowy dom to ten dobrze zaprojektowany i energooszczędny

To oznacza, że tylko odpowiedni projekt przełoży się na późniejszy komfort mieszkania. I nie chodzi tu jedynie o układ pomieszczeń czy aranżację wnętrz. Niezbędna jest właściwie zaprojektowana wentylacja. Najkorzystniejszym – nie tylko finansowo – rozwiązaniem, jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperacją. W tym przypadku sercem systemu jest rekuperator, centrala wentylacyjna odpowiedzialna za właściwą wymianę powietrza, odzyskiwanie ciepła z usuwanego, zużytego powietrza i ogrzewanie nim świeżego powietrza napływającego do wnętrza domu.

Warto zauważyć, że w 2021 roku każdy z budowanych domów będzie musiał spełniać warunek energooszczędności. Jednak w tych wybudowanych w założeniu jako energooszczędne, ale z wentylacją grawitacyjną, większość strat ciepła przypadnie na ucieczkę ogrzanego powietrza kominami. Przy sprawnościach odzysku ciepła rekuperatora powyżej 90%, prawie całe to ciepło można zatrzymać. Dlatego zdrowy dom to nie tylko Twój indywidualny wkład w zdrowie Twoje i Twoich bliskich, ale także w ochronę środowiska.

Zdrowy dom to taki, który dobrze wpływa na stan zdrowia mieszkańców

W jaki sposób? Pozwalając im oddychać zawsze świeżym i oczyszczonym powietrzem. Co istotne, rekuperator zapewnia to wszystko także przy zamkniętych oknach. Usuwa zużyte, pełne dwutlenku węgla, bakterii, wirusów i roztoczy powietrze, dając w zamian świeże, z zewnętrz, o niskim poziomie dwutlenku węgla. W efekcie, pomimo przebywania w zamkniętym pomieszczeniu, zdrowy dom, wyposażony w rekuperator, gwarantuje swoim mieszkańcom nieustanne dotlenienie całego organizmu.

Zalety rekuperacji docenią zwłaszcza alergicy i astmatycy, ale każdy przebywający w takim otoczeniu – ze stabilną temperaturą i brakiem problemów z wilgotnością – odczuje ogólną poprawę samopoczucia. Zwłaszcza, że rekuperacja chroni nie tylko przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z zewnątrz, ale także tymi generowanymi wewnątrz domu. Naprawdę może zadziwić jak sprawnie systematycznie usuwa wszelkie szkodliwe substancje, charakterystyczne dla urządzania się w nowym domu, pochodzące z mebli, klejów, czy farb. Dzięki rekuperacji zdrowy dom oznacza doskonałe powietrze bez względu na okoliczności.

Zdrowy dom jest bezpieczny i komfortowy

Jest to możliwe, ponieważ jest wyposażony w rozwiązania, które tylko w minimalnym stopniu wymagają zaangażowania właścicieli. Właśnie takich rozwiązań dostarczają twórcy, projektując swoje rekuperatory tak, aby działały automatycznie, odzyskiwały maksymalnie ciepło, ale przede wszystkim – by były łatwe do obsługi i bezproblemowe. Ich dodatkowych atutem jest wyjątkowo cicha praca. Ludzie potrzebują ciszy by móc prawidłowo funkcjonować, dlatego zdrowy dom to ten, który nie epatuje nadmiarem dźwięków.

Wentylacja zapewnia wszystkie korzyści, jeśli jest prawidłowo zaprojektowana, wykonana, wyregulowana i eksploatowana. Dotąd jednak w Polsce wentylacja z rekuperacją nie była standardowym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Obawa przed tym co nieznane łączy się więc z obawą o doświadczenie instalatorów w wykonywaniu instalacji wentylacyjnej. Dzięki temu zdrowy dom, wyposażony w system rekuperacji, pozwala po prostu cieszyć się życiem, bez obaw o prawidłowe działanie urządzeń.

Badania przeprowadzone na grupie 45 000 Europejczyków pozwoliły określić pięć cech, jakie powinien posiadać zdrowy dom. Są to dobre warunki do snu, komfort cieplny we wnętrzu, świeże powietrze, dostęp do światła dziennego i odpowiedni poziom wilgotności. Rekuperacja idealnie wpisuje się w te trendy. Wszystko wskazuje wręcz na to, że bez niej zdrowy dom nie może istnieć.

Źródło: informacja prasowa OKK PR

ikona1234dom_wnetrze4
ikona1234dom_wnetrze4

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.