praca22
Ela Prochowicz
25/01/2012

W Krakowie można zarabiać jak w Warszawie

W Małopolsce opłaca się zajmować kierownicze stanowisko. Pensje top menedżerów oraz specjalistów niszowych zawodów w Krakowie wyrównują się z warszawskimi

Dyrektor Produkcji w województwie małopolskim najczęściej zarabia 15 tys. zł brutto miesięcznie, Marketing Manager 16 tys. zł, Dyrektor HR 17 tys. a Dyrektor Sprzedaży 18 tys. zł – wynika z najnowszego raportu płacowego HAYS Poland. Rynek pracy w regionie ożywia się, jednak pensje rosną powoli. Na niektórych stanowiskach eksperci mogą zarobić tyle, co w Warszawie.

Powrót do hossy

Małopolska powoli i ostrożnie wraca do stanu poprzedzającego kryzys. – W ostatnim półroczu zauważyliśmy wzrost zleceń i zwiększoną ilość projektów rekrutacyjnych w naszym regionie – wyjaśnia Barbara Jakubska, Branch Manager krakowskiego oddziału międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland. – Pojawiają się nowe inwestycje, międzynarodowe firmy przenoszą do krakowskich centrów outsourcingowych nowe usługi i procesy, tym samym kreując nowe stanowiska pracy – dodaje.

W związku z tym oczekiwania finansowe kandydatów, częściej specjalistów niż menedżerów, rosną. Jednak nie zawsze wiąże się to ze wzrostem płac oferowanych przez firmy. – Pracodawcy nadal ostrożnie podchodzą do spraw związanych z wynagrodzeniem i mają wysokie wymagania w stosunku do kandydatów – dodaje Barbara Jakubska.

Niemniej jednak zarobki top menedżerów czy ekspertów niszowych zawodów, w województwie małopolskim powoli wyrównują się z tymi osiąganymi w stolicy. Na przykład w energetyce Permitting Specialist Oil & Gas może maksymalnie zarobić 15 tys. zł brutto miesięcznie, Geologist Oil & Gas 12 tys. zł, a Drilling Manager 40 tys. zł, niezależnie czy pracuje w województwie mazowieckim czy małopolskim.

Finance Manager może dostać maksymalnie 20 tys. zł brutto zarówno w Warszawie, jak i Krakowie, a także w Katowicach, Poznaniu czy Gdańsku. Pracodawcy w mazowieckim i małopolskim najczęściej oferują takie same wynagrodzenia Purchasing Managerom (15 tys. zł), Kierownikom Centrum Dystrybucyjnego (13 tys. zł) czy Kierownikom Spedycji (8 tys. zł). Na podobne stawki mogą liczyć także specjaliści z obszaru sprzętu medycznego (np. Service Engineer najczęściej zarabia 8 tys. zł), handlu detalicznego i sieci (Manager Sklepu 4,5 tys. zł, Manager Restauracji 5,5 – 6,5 tys. zł) czy call center (Agent Call Center 2,5 tys., z językiem obcym – 4 tys. zł).

Prawnicy mają gorzej

Spore różnice w wynagrodzeniach mają za to do nadgonienia informatycy, prawnicy czy marketingowcy. Prawnik in-house, bez uprawnień, na aplikacji w województwie mazowieckim najczęściej zarabia 12 tys. zł brutto (max. 14 tys.), podczas gdy jego kolega w województwie małopolskim musi zadowolić się mniej niż połową tej kwoty, bo 5 tys. zł (max. 8 tys.). Różnica między najwyższymi wynagrodzeniami WEB Designerów może wynieść prawie 4 tys. zł (mazowieckie 13 tys., małopolskie 9 tys.), a Kierowników IT nawet 15 tys. (mazowieckie 40 tys. zł, a małopolskie 25 tys.). Niezmiennie Marketing Manager najwięcej zarobi tylko w Warszawie, średnio 25 tys. (max. nawet 35 tys. zł), znacznie mniej w Krakowie, średnio 16 tys. (max. 20 tys. zł).

praca22
praca22

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 10/11/2018 04:36

    CytujSkomentuj

    Ciekawe, jak te badania kształtują się po upływie tych kilku lat. Czy się coś zmieniło – a raczej tak i w jakim procencie. Bo chyba ogólnie, w całym kraju, zarobki jakoś tam zaczynają się uśredniać? Oczywiście, nie porównuję malutkiego miasteczka do bardzo dużego czy większego miasta ale tak ogólnie.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.