narty_fot._Microsoft
Ela Prochowicz
30/07/2012

Wakacje planujemy z wyprzedzeniem

Sezon urlopowy w pełni. W tej chwili albo wypoczywamy ciesząc się słońcem i plażą, albo za chwilę będziemy to robić. Lato to jednak najlepszy okres na zaplanowanie drugich wakacji – zimowych

Według psychologów podstawą właściwego urlopu jest zupełna zmiana środowiska i oderwanie się od starego stylu życia, którym najczęściej rządzi praca. Polacy najchętniej spędzają swoje wakacje w jednym z europejskich krajów. Zwykle urlop kosztuje nas 2,5 tys. zł. Lubimy planować z wyprzedzeniem i coraz częściej zwracamy uwagę na wysoką jakość usług turystycznych.

Najwyższy czas

Według danych Instytutu Turystyki w ubiegłym roku 33,9 mln Polaków w wieku 15 lat i powyżej wzięło udział w podróżach turystycznych po Polsce i zagranicy, w tym 13,7 mln z nich wyjechało na pięć i więcej dni. Najczęściej wybieraliśmy się w odwiedziny oraz by wypocząć i pozwiedzać, a najpopularniejszymi kierunkami dłuższych podróży były tradycyjnie tereny nadmorskie i górskie. Tym samym odpoczynek nad Bałtykiem wybrało 37 proc. badanych, na oscypka skusiło się 26 proc., co piąty ankietowany wyjechał do miasta, a 15 proc. wybrało wypoczynek nad jeziorem.

Jeśli zaś chodzi o typowy urlop, najwięcej rodaków zaczyna planować swój urlop od 5 do 12 miesięcy przed wyjazdem. Tak czyni niemal co druga osoba. Ci, którzy wykupują wycieczkę w biurze podróży, stanowią niecałe 24 proc. wszystkich turystów. Ponad połowa z nich, zanim wykupi wczasy, czeka na atrakcyjne cenowo oferty last minute. Z kolei trzy czwarte z nas rezygnuje z kupna wycieczki u touroperatora na rzecz samodzielnie zorganizowanej podróży. Decydując się na taką formę relaksu, sami rezerwują nocleg i bilety lotnicze.

W tym roku co trzeci wypoczywający spędzi swój urlop za granicą. Według raportu Wakacje Polaków TNS Pentor, najciekawszymi miejscami, które chętnie odwiedzają Polacy są: Włochy, Francja, Hiszpania, Chorwacja, Grecja, Turcja i Egipt. Według ekspertów w szybkim tempie rośnie popularność drogich wycieczek do najodleglejszych zakątków świata, a także tych ekskluzywnych i aktywnych, wykluczających jedynie przysłowiowe „leżenie na plaży”.

Biorąc pod uwagę preferencje Polaków, obecnie najlepiej zaplanować wypoczynek zimowy. Gdzie można się wybrać? Na przykład na narty w Valmeinier.

Jaki jest podróżujący Polak?
Najwięcej turystów, bo aż 66 proc., to osoby z wyższym wykształceniem. Rzadziej podróżują ci, którzy skończyli szkołę średnią, ponieważ stanowią oni jedną trzecią osób przekraczających granice kraju w celach wypoczynkowych. Dwie trzecie Polaków, którzy wyjeżdżają na urlop, nie przekroczyła 40 roku życia, natomiast ci, którzy znaleźli się poza tą granicą, stanowią ponad 20 proc. ogółu urlopowiczów. Najmniej aktywną grupą są seniorzy (powyżej 55 roku życia). Na wakacje udaje się tylko dwunastu na stu. Czas wolny na wakacjach podróżujący Polak spędza zwiedzając zabytki i poznając kulturę (71 proc.), odpoczywając na plaży (21 proc.), uprawiając sporty oraz bawiąc się do białego rana (niecałe 8 proc.).

Jeśli zaś chodzi o zakwaterowanie, to 65 proc. Polaków najchętniej wybiera hotele do trzech gwiazdek, pensjonaty oraz schroniska. Z noclegu o wyższym standardzie, który oferują cztero- i pięciogwiazdkowce, korzysta niemal co piąty mieszkaniec kraju nadwiślańskiego. Na wakacje bez kosztów noclegu może sobie pozwolić co dziesiąty Kowalski, który wypoczynek łączy z odwiedzinami u znajomych czy krewnych.

Co robić zimą?
Okazuje się, że jedną z najbardziej atrakcyjnych ofert zimowych ma dla nas Francja. Na narty w Valmeinier – do trzech małych dolin można wybrać się będąc pewnym niezapomnianych przeżyć.

Region Valmeinier-Valloire położony jest w słonecznej Dolinie Maurienne.
Ten obszerny teren narciarski określany jest jako mniejsze wydanie 3 dolin – Trois Vallées. Słynne 3 doliny mają właściwie swój początek w Valmeinier. W roku 1986, po otwarciu Valmeinier, powstała karuzela narciarska obejmująca 3 doliny, których bajeczne nartostrady, szerokie zbocza górskie i głębokie kotliny w niczym nie ustępują słynnym 3 dolinom Trois Vallées. Dodatkowo, Valmeinier położone jest pośrodku dwóch Parków Narodowych Ecrins i Vanoise. Legendarna jest tu przełęcz z Valloire do Col du Galibier, najwyższego przesmyku Alp na trasie Tour de France. Valmeinier 1500 jest malowniczą górską wioską ze swoimi starymi, w tradycyjnym stylu utrzymanymi domami z kamienia. Valmeinier 1800 to w przeciwieństwie do tego nowoczesna stacja, która została dopasowana do krajobrazu górskiego z dużą starannością.

Domki wybudowane są w stylu chalet, z dużą ilością drewna i rozmieszczone w kształcie podkowy okalającej stację. Zjazd na nartach jest możliwy praktycznie pod same tarasy słoneczne kawiarni. Ponadto znajdują się tu liczne restauracje, bary, 3 kina i sklepy, oddalone od siebie o zaledwie kilka metrów.

narty_fot._Microsoft
narty_fot._Microsoft

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.