03-2007
Anna Chodacka
28/08/2011

Wiek nie jest przeszkodą

O związkach starszych kobiet z młodszymi mężczyznami, ich kontekście zarówno seksualnym, jak i uczuciowym, mówi prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, pedagog, doradca rodzinny

EksMagazyn: Kobiety w dzisiejszych czasach bardzo dbają o siebie. Kobieta 40 – letnia może wyglądać na 30 – letnią. Czy to, że wyglądają tak dobrze i młodo, ma wpływ na to, że młodsi mężczyźni się nimi interesują?

Prof. Zbigniew Izdebski: Argument bycia kobietą atrakcyjną jest bardzo znaczący. Dzisiaj kobieta 40, 50 a nawet 60 letnia jest kobietą zupełnie inną niż kobieta w tym samym wieku wiele lat wcześniej. Jeżeli ma ona koncepcję na to, jak o siebie zadbać, to dziś ma do tego możliwości: kosmetyki, operacje plastyczne czy hormonalna terapia zastępcza. Proszę popatrzeć dziś na córki i matki. Matka ma czterdzieści kilka lat, a córka dwadzieścia kilka lat i okazuje się niejednokrotnie, że to matka jest bardziej atrakcyjna w sensie estetyczno – wizualnym. W swojej praktyce mam doświadczenie, że mężczyzna spotykał się z dwudziestokilkuletnia dziewczyną, ale przychodząc do niej, zainteresował się jej matką. Nie można pominąć też faktu, że związek z młodszym mężczyzną daje kobiecie jeszcze większą motywację do dbania o siebie i niejednokrotnie podnosi jej samoocenę.

Czy to starsza kobieta wybiera sobie młodszego partnera?

Bardzo często i tak się zdarza. Kobiety są dziś odważniejsze, bardziej dynamiczne, wyraźniej artykułują swoje potrzeby. Coraz częściej mają poczucie równego statusu kobiet i mężczyzn, o którym tyle się dziś mówi. Wyzbywają się pewnych kompleksów. Oczywiście pojawiają się u nich pewnego rodzaju wątpliwości, czy ich wiek może być przeszkodą, ale nie rzadko w takim momencie kobieta mówi, że nie zaryzykuje zaangażowania się w taki związek.

Czego starsza kobieta szuka u młodszego mężczyzny?

Może być zafascynowana wiekiem partnera, jego walorami fizycznymi. Kobiety często nie widzą w nich partnera życiowego ani osoby do intelektualnych dyskusji. Zazwyczaj ograniczają taką znajomość do doznań erotycznych, które sprawiają im wiele satysfakcji.

Krąży taki obiegowy żart, że młodszy mężczyzna jest ze starszą kobietą dlatego, że ona jest bardziej doświadczona seksualnie…

Czasami tak się zdarza, ale nie zawsze! To zależy od partnerów. Czasem ten młodszy mężczyzna jest bardziej doświadczony. Owszem, młodsi panowie wybierają starsze kobiety dlatego, że mają poczucie, że ona dobrze wprowadzi ich w arkana seksu. Ale tak samo bywa odwrotnie. Kobieta wybiera starszego partnera właśnie też z takich powodów. Myśli, że on może mieć więcej doświadczenia, więcej wiedzy w tematach związanych z seksem.

Czego młodszy mężczyzna szuka u starszej kobiety?

Mogą szukać na przykład miłości. Po prostu się zakochać. Szukać elementów, których nie otrzymał w relacjach z innymi kobietami. Oczywiście, nie zawsze te będą oparte na uczuciach, bo przecież nie tylko o związkach uczuciowych, czy małżeństwie tutaj mówimy. Młodszy mężczyzna może traktować także starszą kobietę jako trampolinę do kariery. Mogą istnieć układy o charakterze finansowym, lub oparte na korzyściach seksualnych.

Czy to nie jest trochę wbrew biologii? Kiedy młodszy mężczyzna jest w związku ze starszą kobietą? Co, kiedy starsza partnerka nie może mieć już dzieci?

Nieraz bywa tak, że mężczyzna ma już dzieci z poprzedniego związku lub on wchodzi w związek, w którym ona ma dzieci. Tutaj mamy do czynienia z kategorią zysków i strat. I wtedy, trochę dokładniej trzeba im się przyjrzeć. Jeżeli partnerzy w związku są naprawdę zakochani i mówimy tu o prawdziwej i szczerej miłości, to wspólne potomstwo może zejść na dalszy plan. Bycie z partnerką staje się dla mężczyzny wartością ponad wszystko.

Czy związki starszych kobiet z młodszymi mężczyznami to nie jest teraz taka trochę moda? Coraz częściej można zobaczyć takie związki w świecie rozrywki.

Nie nazwałbym tego modą. Myślę, że nastąpiło większe przyzwolenie społeczne i tolerancja dla relacji, w których kobieta jest starsza, a partner młodszy. W ogóle, o wiele lepiej tolerujemy inność teraz, niż kiedyś. Edukujemy się w tym względzie. Ludzie mają w sobie więcej odwagi na realizację swoich potrzeb, pragnień i oczekiwań.

Kiedy tak związek ma szansę na powodzenie?

Ja mam takie powiedzenie, którego często używam: „Co komu do domu, jak chata nie jego”. Jeżeli ludziom jest dobrze i są naprawdę świadomi, na co się decydują, i to nie jest tylko chwila, zauroczenie, to oczywiście, że może się udać. Znam wiele udanych relacji, gdzie ta różnica jest duża na rzecz kobiety, a pary są szczęśliwe. Gdzie ten związek obu stronom daje poczucie bezpieczeństwa. Relacje seksualne w życiu człowieka są bardzo ważne, ale równie ważne są: troska, przywiązanie, poczucie bliskości i więzi. Nie tylko seksualnej, ale także intelektualnej, związanej z pasją. Kiedy w związku jest duża różnica wieku, ale jest to wszystko o czym mówię, to nie ma przeciwwskazań, żeby go kontynuować!

Czasem okazuje się, że ta różnica wieku bardziej przeszkadza otoczeniu niż samym zainteresowanym…

Tyle, że oni zawsze zwracają uwagę na reakcje otoczenia, bo mają tyle rzeczy, które ich łączą. W takim związku, kiedy różnica wieku jest znacząca na rzecz kobiety, niezwykle ważny jest proces komunikowania się i pewnych kompromisów, które należy wspólnie wypracować. Ważny jest też pewien obszar dawania wolności, braku zaborczości. Kategoria wieku nie może stać na przeszkodzie do szczęścia.

Rozmawiała: Anna Chodacka

03-2007
03-2007

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.