ikona1234ludzie-alkohol
Ela Makos
29/09/2016

Agresywni po alkoholu czy marihuanie?

Czy po alkoholu stajemy się bardziej agresywni? A może to sprawka marihuany? Na te pytania postanowili odpowiedzieć naukowcy. Wymagało to od nich jednak przeprowadzenia intrygujących badań

Według jednej z hipotez osoby pijące alkohol są bardziej skłonne do agresji niż te, które palą marihuanę. Czy to prawda? Aby się przekonać, naukowcy z Uniwersytetu z Maastricht postanowili przeprowadzić ciekawe badania. Udział w nich wzięło 61 osób.  20 z nich było uzależnionych od alkoholu, a 21 regularnie paliło marihuanę. Reszta uczestników stanowiła tzw. grupę kontrolną. Oni nie korzystali z żadnej z tych używek.

Wszystko rozpoczęło się od wprowadzenia badanych w stan upojenia alkoholowego do poziomu 0.8 promila we krwi. Palących inhalowano natomiast dawką 300 mikrogramów THC na kilogram masy ciała. Po tych atrakcjach naukowcy przeprowadzili testy. Ich celem było wywołanie irytacji i rozdrażnienia w każdym z uczestników. Pierwsze zadanie polegało na przyporządkowaniu pozytywnych i negatywnych słów do zdjęć przedstawiających brutalne zachowania. Drugie, przeprowadzone zostało w formie komputerowej gry, pozwalającej na wygranie pieniędzy poprzez wciskanie odpowiednich guzików.

Co w tym drażniącego? Wśród badanych agresję miał wywoływać wirtualny przeciwnik, czyli komputer, który mógł ich pozbawić wygranej. Aby jednak nie mieć wątpliwości co do tego, że wyniki badania są prawdziwe, powtórzono je po tygodniu raz jeszcze. Tym razem badani nie otrzymali jednak żadnych używek. O subiektywną ocenę poziomu agresji, mierzonej w skali od 0 do 100, poproszono samych uczestników, zarówno przed, jak i po wykonaniu postawionych przed nimi zadań.

Wyniki eksperymentu potwierdziły, że członkowie grupy alkoholowej w stanie nietrzeźwości wykazywali się dużo większą słonością do agresji niż osoby palące, poddane bodźcom zewnętrznym wywołującym agresję w stanie mocnego odurzenia. Badania te mają nam nie tylko pomóc w lepszym rozpoznawaniu własnych zachować, ale i spełniać inne cele. Dla naukowców to kolejny krok do tego, aby w przyszłości identyfikować wzorce zachowań przejawiających skłonności do agresji, w sytuacji narażenia na działanie bodźców wywołujących negatywne emocje.

Źródło: Uniwersytet w Maastricht

ikona1234ludzie-alkohol
ikona1234ludzie-alkohol

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.