fot. 123
karolina
25/03/2011

Brak pracy szkodzi psychice

Bezrobocie szkodliwe dla zdrowia psychicznego młodych ludzi. Brak pracy powoduje u nich nie tylko depresję i bezsenność, ale nawet autoagresję – donosi BBC

Bezrobocie coraz częściej pcha młodych ludzi w choroby psychiczne. Z powodu braku pracy młodzi, zdrowi ludzie popadają w bezsenność, a nawet zaczynają czuć wstręt wobec samych siebie.

Najnowsze badania donoszą, że 48 procent młodych ludzi przyznaje, że bezrobocie przyczynia się do rozwoju chorób psychicznych, takich jak depresja i powoduje ataki paniki. Co szósty ankietowany przeżywa stres równie silny, jak przy rozpadzie rodziny, a aż 12 procent wprawdzie udaje się zasnąć, ale męczą ich nocne koszmary.

Ponad jedna trzecia bezrobotnych skarży się na brak poczucia tożsamości. Dla porównania, dla 63 procent młodych osób aktywnych zawodowo, praca stanowi ważny element ich tożsamości.

Bezrobocie wywołuje również uczucie osamotnienia i izolacji. Wielu z nich wstydzi się odwiedzać biura pośrednictwa pracy. Twierdzą, że poszukiwania pracy potęgują tylko uczucie rozczarowania, a im więcej szukają tym bardziej czują się zdesperowani.

źródło: PAP Nauka w Polsce

fot. 123
fot. 123

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.