ikona1234praca
Karol Pisarski
22/09/2016

Być on-line

W dzisiejszych czasach liczy się bycie on-line, szczególnie ważne jest to dla młodych ludzi, którzy używając różnych urządzeń mobilnych starają się być ciągle w sieci. Co ze starymi poczciwymi komputerami stacjonarnymi i podejściem młodych ludzi do tych kwestii?

Jak wynika z badań, młodzi ludzie stawiają na urządzenia mobilne – smartfony oraz tablety. Z pewnością zmienia się świadomość dzieci na temat korzystania z nich jak i obsługi internetu, jednak nie idzie za tym podobny rozwój rodziców. Kontrolują oni komputery, ale mają spore problemy z kontrolą innych, które są już mobilne. Można uznać, że poniekąd nie nadążają oni za rozwojem tej technologii.

Ważne jest przede wszystkim ustalenie z dziećmi zasad korzystania z sieci. Okazuje się jednak, że robi to około 60 proc. rodziców. Co z edukacją na ten temat. Blisko 40 proc. nastolatków deklaruje, że miało lekce dotyczące tych kwestii.

Ciągle pozostaje jednak to samo pytanie. Jak kontrolować, aby nie przekraczać granicy prywatności? Nie ma na to jednej odpowiedzi, warto jednak rozpocząć swoje działania od rozmowy z dzieckiem, co wcale nie jest proste. Być może dobrym rozwiązaniem okaże się tu ustalenie zasad, na które obie strony się zgodzą.

Badanie przeprowadzone na zlecenie instytutu NASK „Nastolatki wobec internetu” również pokazało, że młodzi ludzie najchętniej korzystają z urządzeń mobilnych. – 80 proc. nastolatków w Polsce cały czas jest on-line, korzystają przede wszystkim z urządzeń typu laptop i smartfon – powiedziała dr Agnieszka Wrońska z NASK. Wiele z używanych dotychczas urządzeń jest natomiast odrzucanych. Wśród nich znaleźć można komputer stacjonarny, który używany jest przede wszystkim do grania, a nie przeglądania internetu.

Dla młodych ludzi istotny jest dostęp do filmów, muzyki, przeglądarek, bieżących wiadomości, komunikowania się, różnego rodzaju informacji. Co ciekawe, badania przeprowadzone przez instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pokazały, że 70 proc. badanych komunikuje się ze znajomymi przez internet kilka razy dziennie, 46,5 proc. badanych zadeklarowało, że codziennie korzysta z internetu dla poszerzenia swojej wiedzy związanej z hobby lub zainteresowaniami, 32,3 proc. – do odrabiania lekcji, 27,1 proc. do poszerzania wiedzy potrzebnej do szkoły. Jednocześnie uczniowie nie konsultują się przez internet ze swoimi nauczycielami. 53,5 proc. nie robi tego nigdy, 33 proc. – kilka razy w roku.

Da się jednak zauważyć, że nastolatki tracą z powodu internetu sporą część kontaktów w realnym świecie. Już teraz badani deklarują, że zdarza im się rezygnować ze spotkań z przyjaciółmi po to, aby korzystać z internetu. Choć te osoby stanowiły 5 proc. to można się domyślać, że tendencja będzie rosnąca.

Trzeba jednak zauważyć, że młodzież dba o swoją prywatność. Ograniczenie dostępu do swoich profili społecznościowych z tego powodu deklaruje 59,7 proc. nastolatków. Mają też konieczną do tego wiedzę. Zaledwie 1,4 proc. nie wie, jak korzystać z ustawień prywatności. Jest jednak zauważalna grupa – 18 proc. respondentów – która nie widzi potrzeby ograniczania dostępu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234praca
ikona1234praca

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 11/01/2019 15:02

    CytujSkomentuj

    To prawda. Komputery, tablety i komórki zaczynają przejmować rolę kontaktów osobistych ze znajomymi czy rodziną. Wiadomo że takie czasy, że każdy jest zapracowany a po pracy choćby zmęczony i chce odpocząć, więc tegoż czasu na spotkania nie ma za dużo ale myślę że warto sobie powziąć postanowienie że raz na jakiś czas jednak się spotkam ze znajomymi zamiast wymienić tylko kilka słów na facebooku ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.