fot. 123male
Julia Nieznalska
20/03/2014

Cechy dobrej polisy komunikacyjnej

Przy wyborze ubezpieczenia samochodowego warto zapoznać się z pełnym przekrojem możliwości, jakie oferuje rynek. Podobnie jak przy tradycyjnych zakupach, także w przypadku polis potrzebne jest podstawowe rozeznanie co do wartości oferowanych produktów. Na jakie kryteria powinno się zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Niska cena

Niska składka to główna cecha, która przy analizowaniu ofert najbardziej rzuca się w oczy. Rozpatrzmy dwie sytuacje:

A) wybieramy obowiązkowe OC,

B) wybieramy ubezpieczenie dobrowolne, np. AC.

W przypadku A cena polisy wręcz powinna być jedynym kryterium wyboru. Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie, OC najtańsza polisa jest tą najlepszą – ubezpieczyciele muszą stosować te same warunki, nie ma miejsca na modyfikowanie zakresu odpowiedzialności. Przy wyborze najtańszej z ofert dobrze jest skorzystać z kalkulatorów OC, takich jak okurka.pl, co pozwoli to na szybkie wyszukanie najniższej ceny w czasie rzeczywistym.

Przypadek B musi być analizowany pod względem szczegółowości oferty. Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC (schemat wśród innych dodatkowych ubezpieczeń jest podobny), mamy do czynienia z wieloma wariantami ofert, stąd biorą się nazwy typu Gold, Platinum, Super, Standard, itp. Zbyt tanie autocasco może nie obejmować pełnego zakresu ochrony w rozumieniu cech składowych parasola ochronnego, będących w kręgu zainteresowań osoby kupującej polisę. Przykład: polisa Autocasco może nie obejmować rekompensaty szkód będących wynikiem np. kradzieży ubezpieczonego pojazdu. Co ciekawe, działa to także w drugą stronę: AC można wykupić np. jedynie pod ryzyko kradzieży i zniszczenia pojazdu wskutek pożaru (źródło: Axa Direct). Jest to wskazówka dla kupującego, że przy ubezpieczeniach dodatkowych koniecznie trzeba porównywać nie tylko cenę, ale i zakresy odpowiedzialności poszczególnych ubezpieczycieli.

Dopasowanie

O dobrze dopasowanym nieobowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym możemy mówić, gdy spełnia swoją rolę – tj. zapewnia poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych. W całym procesie dokonywania wyboru najbardziej istotne jest to, by kupować produkty potrzebne: dobrymi przykładami racjonalnego ubezpieczania mogą być np.:

  • krótkoterminowe assistance (np. na wycieczkę za granicę),
  • AC w wersji mini na kradzież pojazdu,
  • ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów,
  • ubezpieczenie szyb dla samochodu jeżdżącego po wiejskich drogach,
  • AC dla pojazdu, z którego korzysta świeżo upieczony kierowca.

Warto pamiętać o tym, że ceny ubezpieczeń nie stoją w miejscu. Najlepiej więc przeglądać oferty wielu towarzystw i szukać rozwiązań promocyjnych, np. w pakietach z obowiązkowym OC.

fot. 123male
fot. 123male

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.