relaks
W pracy spędzamy coraz więcej czasu, na relaks mamy go coraz mniej
Ela Prochowicz
19/07/2011

Czy lubimy swoją pracę?

Z wielu badań wynika, że dla Polaków najważniejsze w życiu są rodzina, dzieci oraz czas wolny. Praca zajmuje kolejne szczeble hierarchii wartości. Z roku na rok rośnie jednak liczba osób, które spędzają w pracy większą część dnia

Pod tym względem upodabniamy się do Amerykanów. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych słyną bowiem z przedkładania życia zawodowego nad prywatne.

Skoro praca odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę to dobrze, aby czerpane z niej korzyści nie ograniczały się do aspektu finansowego. Kiedy rano słyszymy dźwięk budzika, targają nami przeróżne emocje, począwszy od radości i entuzjazmu, przez obojętność, aż po strach i złość. Dobra praca to ta, która daje nam spokojne poranki i prawdziwą satysfakcję. Czy Polacy są zadowoleni ze swojego miejsca pracy? Jak oceniają wynagrodzenie, przełożonych, współpracowników? Czy mogą pochwalić się pracą, którą po prostu lubią?

Jak wynika z przeprowadzonego przez nas badania, z pracy zawodowej zadowolony jest tylko co trzeci Polak. Co czwarty z nas nie odczuwa takiej satysfakcji. Warto również zauważyć, że bardzo duża grupa badanych nie potrafiła jednoznacznie wypowiedzieć się w wielu kwestiach dotyczących ich pracy. Naszym zdaniem wskazuje to na ambiwalentne postawy wobec wykonywanej pracy.

Satysfakcja z pracy w dużym stopniu zależy od otrzymywanego wynagrodzenia. Ci z nas, którzy co miesiąc mogą liczyć na wysoką pensję, dużo chętniej wypowiadają się o swojej pracy w superlatywach. Przykładowo wśród osób zarabiających więcej niż 25 tys. PLN brutto, udział zadowolonych wynosi aż 80 proc. Z kolei wśród Polaków zarabiających mniej niż 2 tys. PLN – tylko 15 proc.

Z oczywistych względów poziom satysfakcji z pracy zależy również od zajmowanego stanowiska. Dyrektorzy czy też członkowie zarządów firm mogą zazwyczaj liczyć na świetne warunki pracy, zarówno jeżeli chodzi o wynagrodzenia jak i autonomię działań czy też sposób organizacji pracy. Stąd aż 57 proc. osób zajmujących te stanowiska odczuwa satysfakcję z pracy. Podobne zadowolenie deklaruje zaledwie 22 proc. pracowników szeregowych.

Z jakich aspektów pracy Polacy odczuwają największą satysfakcję? Jak widać na poniższym wykresie najbardziej zadowoleni jesteśmy z relacji ze współpracownikami. Dla 62 proc. Polaków to koleżanki i koledzy z pracy są źródłem największej satysfakcji. Tylko nieco mniej ankietowanych (60 proc.) pozytywnie ocenia wizerunek firmy. Również ponad połowa osób ma poczucie samodzielności w pracy.

Z czego jesteśmy najmniej zadowoleni? Uczestnicy naszego badania nie do końca utożsamiają się ze swoim miejscem pracy. Tylko 30 proc. odczuwa więź z firmą. Drugim słabym elementem jest sposób organizacji pracy, z którego zadowolonych jest zaledwie 29 proc. z nas. Jednak zdecydowanie najgorzej jest z oceną wynagrodzenia. Tylko dla 21 proc. badanych pensja (jej wysokość, adekwatność do wykonywanej pracy itd.) jest źródłem satysfakcji.

relaks
relaks

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. krysia59 20/07/2011 09:18

    CytujSkomentuj

    lubię swoją pracę

  2. geek 20/07/2011 11:22

    CytujSkomentuj

    prawda, pracoholizm zaawansowany….

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.