ccklairebearrmale5
karolina
23/03/2011

Depresja szkodzi sercu

Depresja i cukrzyca zwiększają u kobiet ryzyko zachorowania na serce – ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma „Archives of General Psychiatry”

Według statystyk z ubiegłego roku, na świecie żyje ponad 120 milionów ludzi chorych na depresję i liczba ta stale rośnie. Na cukrzycę choruje ponad 285 milionów ludzi.

Jednocześnie objawy depresji dotykają prawie jedną czwartą pacjentów chorych na cukrzycę, czyli występują dwukrotnie częściej niż w pozostałej populacji ludzi. Cukrzyca i jej powikłania są też wiodącą przyczyną śmierci na świecie.

Grupa An Pan z Harvard School of Public Health w Bostonie badała 78,282 kobiety w wieku od 54 do 79 lat, na podstawie danych medycznych stwierdzono, które z pań chorowały na depresję, a przy pomocy ankiet wyodrębniono te, które miały cukrzycę typu 2.

Podczas trwającego 6 lat badania zmarły 4,654 kobiety – 979 z nich na chorobę sercowo naczyniową. Jak obliczyli autorzy pracy, u kobiet cierpiących na depresję ryzyko śmierci było podwyższone o 44 proc., a u pań chorych na cukrzycę – o 35 proc. Uczestniczki chore na depresję i cukrzycę umierały dwukrotnie częściej niż zdrowe koleżanki.

Po uwzględnieniu jedynie zgonów spowodowanych chorobą sercowo naczyniową – kobiety z cukrzycą są narażone na ryzyko wyższe o 67 proc., a panie cierpiące na depresję o 37 proc. Obydwa schorzenia blisko trzykrotnie zwiększają ryzyko śmierci z powodu chorób serca i układu krwionośnego.

źródło: PAP Nauka w Polsce

ccklairebearrmale5
ccklairebearrmale5

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. mirabella1199 23/03/2011 11:08

    CytujSkomentuj

    Ważne jest, aby o dobre samopoczucie dbać już od śniadania. Zasada jest prosta: by mieć dobry nastrój mózg musi być dobrze odżywiony. Najlepiej jest jeść produkty bogate w węglowodany złożone: razowe pieczywo, ryż czy musli.

  2. krysia59 20/05/2011 19:39

    CytujSkomentuj

    a do tego jeszcze czekoladki i poziom endorfin wzrasta tak na poważnie zawsze myśleć pozytywnie

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.