praca3ikonanowe123
Anna Chodacka
24/11/2013

Dlaczego lubimy grać w gry?

Konsole, tablety, komputery stacjonarne, laptopy, a nawet zwykłe telefony komórkowe to urządzenia, które w dzisiejszych czasach służą w tym samym stopniu do pracy czy komunikacji, co do rozrywki. Co sprawia, że tak bardzo lubimy gry?

Dualizm rzeczywistości i chęć osiągnięcia szybkich wyników

Górnolotnie można powiedzieć, że ze względu na niechęć do rzeczywistości. Gracz w ulubionej produkcji przenosi się natychmiast do świata, gdzie sukcesy postaci po wypełnieniu określonych zadań są natychmiastowe. Gry komputerowe to substytut szczęścia osobistego, szansa nawiązania bezpiecznych kontaktów wirtualnych, sposób na nudę, a nawet realny zawód, ponieważ w najpopularniejszych grach rozkwita handel przedmiotami, strategiami, dopracowanymi kontami.

Gra to bycie tu i teraz, niezależnie od zewnętrznych okoliczności

Gry strategiczne, strzelanki czy RPG wymagają utrzymywania ogromnej koncentracji połączonej z koordynacją ruchową. Graczy nie powinno zatem dziwić zjawisko szybko znikającego czasu, ponieważ granie to czynność nastawiona na teraźniejszość. Naukowcy potwierdzają, że gry komputerowe podobnie jak aktywność fizyczna, wprawiają w ruch hormony szczęścia, endorfiny. Potrafią nawet regulować uczucie bólu. Gry stanowią też formę odreagowania stresu, agresji. Posiadając, np. konsolę Nintendo Wii gracz poprawia realnie zręczność, łącząc fakt rozrywki z lekkim wysiłkiem fizycznym.

Trudności w życiu towarzyskim rozwiązuje świat wirtualny

Największą pułapką gracza jest nadmierne zaangażowanie w ulubiony tytuł, kiedy np. odrzuca go środowisko rówieśnicze. W grze multiplayer łatwo znaleźć kolegów, dlatego gry mogą równoważyć kwestię życia towarzyskiego. Introwertycy są bardziej skłonni do odizolowania się w świecie wirtualnym. Mają do tego po prostu naturalne predyspozycje.

Gry jako test nowego sprzętu

Fani sprzętu komputerowego kochają gry, ponieważ za ich pośrednictwem mogą najszybciej sprawdzić wydajność posiadanej maszyny, zachwycając się nowoczesną, najczęściej drogą technologią. Do tego bardzo wiele ulubionych pozycji jest dostępna za darmo, chociażby na takich serwisach, jak gry.wp.pl.

Edukacja przez zabawę

Gry mogą zapewniać realną edukację i wiele osób świadomie sięga po historyczne strategie, gry logiczne, aby udoskonalać wiedzę o świecie w rozrywkowej, najbardziej skutecznej formie pobudzającej dwie półkule mózgu.

praca3ikonanowe123
praca3ikonanowe123
tagi: ,

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.