CitiHandlowy_eksmagazyn.pl
Kalina Samek
25/06/2015

Do czego służy kod weryfikacyjny CVC?

Zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne i dostępne niemal dla każdego, warto wiedzieć jakie są możliwości płatności oraz do czego służy słynny kod CVC i gdzie go szukać?

Jeżeli pierwszy raz nasza karta kredytowa zostanie użyta do płatności przez Internet, aby zapłacić za towary, bądź usługi, możemy być zaskoczeni kodem, którego zażąda system do potwierdzenia płatności. To kod CVC, z angielskiego: Credit verification code lub inaczej nazywany kodem CVV, CID (w zależności od rodzaju karty). Co to za kod, do czego służy i jak go znaleźć, staramy się poniżej wyjaśnić.

Czym jest kod CVC?

To kod weryfikacyjny, który posiada nasz karta kredytowa. Wydrukowany jest on na tej stronie karty, po której znajduje się nasz podpis. Najczęściej dokładnie na lub obok paska do podpisu.

  • Karta kredytowa: MasterCard, Visa – kod CVC to trzy ostatnie cyfry, które zostały wydrukowane na odwrocie karty obok paska podpisu lub na nim;
  • Karta kredytowa American Express – kod CVC to cztery cyfry, znajdujące się po stronie karty, gdzie znajduje się jej wypukły numer (przedniej stronie).

Karta kredytowa i ochrona danych

Ważne, aby kodu CVC nie podawać nikomu obcemu, najlepiej zachować go wyłącznie dla siebie. Jako, że kod ten nie jest wypukły, nie jest więc nigdzie drukowany, na przykład na rachunkach za płatności itd. To zmniejsza ryzyko jego wydostania się „w niepowołane ręce”.

Zakupy kartą w sklepie stacjonarnym i internetowym

Jeżeli płacimy kartą kredytową w sklepie stacjonarnym nie musimy najczęściej podawać żadnych danych. Wystarczy nasz podpis lub wpisanie kodu PIN. Podczas płatności internetowych, aby zachować bezpieczeństwo, należy podać inne dane, które wysyłane są przez bezpieczne połączenia internetowe SSL. Jednak nie są to wszystkie dane, a wyłącznie niektóre: numer karty, jej data ważności, imię i nazwisko posiadacza karty oraz numer CVC, który podajemy w ramach potwierdzenia naszej woli zdjęcia z karty określonej kwoty pieniędzy.

CVC, CVV, CID – czy to są te same kody?

CVC, CVV i CID to różne nazwy na ten sam kod, który służy do tego samego. Chodzi jednak o numer identyfikacyjny danej karty kredytowej, który każda posiada. Różnica w nazewnictwie zależy od rodzaju karty – Visa, MasterCard czy na przykład American Express.

Kiedy należy zablokować kartę?

Karta kredytowa powinna być zablokowana natychmiast po tym, gdy zorientujemy się, że ją zgubiliśmy lub została nam skradziona. Dzięki danym z karty osoba, która ją znalazła może dokonać płatności internetowych oraz płacić w sklepach metodą PayPass za transakcje do 50 zł. Oczywiście także wtedy, gdy ktoś postronny poznał dane z karty (jej numer, datę ważności i kod CVC). Należy jak najszybciej zadzwonić pod numer banku i telefonicznie dokonać blokady karty. Jeżeli mamy wysoki limit na karcie, mądrze jest także wprowadzić dodatkową telefoniczną autoryzację płatności powyżej określonej kwoty i ubezpieczyć kartę od kradzieży.

CitiHandlowy_eksmagazyn.pl
CitiHandlowy_eksmagazyn.pl

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.