komputerlastquestmale
artykuł promocyjny partnera
Edyta Nowicka
24/12/2020

Google Chrome i wzrost wydajności

Google ogłosiło, że koniec 2020 roku wiązać się będzie ze znacznym ulepszeniem wydajności przeglądarki Google Chrome tej znanej firmy.

Dziś za pośrednictwem przeglądarek internetowych nie tylko szukamy informacji, korzystamy z serwisów społecznościowych, lecz także gramy w gry online, odwiedzamy kasyna oferujące kasyno bez depozytu. Zdarza się jednak, że różnie bywa z wydajnością popularnych przeglądarek. Na szczęście właśnie się dowiedzieliśmy, że najnowsza aktualizacja Google Chrome zapewnić ma nam największy wzrost wydajności od lat. O co w tym wszystkim chodzi?

Nowa aktualizacja

Google ogłosiło, że koniec 2020 roku wiązać się będzie ze znacznym ulepszeniem wydajności przeglądarki Google Chrome tej znanej firmy. Na oficjalnym firmowym blogu, Matt Waddell, dyrektor produktu Chrome, napisał, że najnowsza aktualizacja będzie wiązała się z największym wzrostem wydajności Chrome od lat. Możemy się zatem spodziewać znacznych ulepszeń w najpopularniejszej przeglądarce na świecie.

Pierwsza zmiana ma dotyczyć zakładek. Chrome 87 ma od tej pory traktować priorytetowo naszą aktywną kartę nad innymi w tle. Będziemy dzięki temu mogli liczyć na zmniejszenie zużycie procesora nawet 5-krotnie, a w przypadku telefonów czy laptopów ma to wpłynąć na wydłużenie żywotności baterii nawet o 1 godzinę i 15 minut. Ma to przede wszystkim nastąpić poprzez ograniczanie obsługi JavaScript. Udało się to ponoć osiągnąć bez poświęcania funkcji działających w tle, na których zależy użytkownikom, zwłaszcza odtwarzania muzyki i otrzymywania powiadomień. Już samo otwarcie Chrome powinno działać szybciej. Przeglądarka uruchamiać ma się teraz 25 procent szybciej, a przy tym ładuje strony nawet o 7 procent szybciej przy mniejszym zużyciu energii i pamięci RAM niż wcześniej.

Google do nowości dodaje również wyszukiwanie w kartach. Będziemy zatem mogli zobaczyć teraz listę otwartych kart i to niezależnie od okna, w którym się znajdują, po czym szybko wpisać hasło, aby znaleźć tę, której potrzebujemy. Ta funkcja jednak zadebiutuje najpierw na Chromebookach, a następnie będzie dostępna w wersji Chrome na komputery. Kolejną nowością jest coś, co Google nazwało akcjami Chrome. Polega bowiem na szybszym sposobie wykonywania zadań za pomocą kilku naciśnięć klawiszy. Jeśli zatem wpisujemy w pasku hasło typu “usuń historię”, to automatycznie zostaniemy przekierowani do tej opcji w ustawieniach.

Ponadto po otwarciu nowej karty w Chrome możemy wkrótce zauważyć „karty”. Są to specjalne moduły, które mają nas przenieść do ostatnio odwiedzanych i pokrewnych treści w internecie. Jeśli zatem szukaliśmy nowych opon, to po wpisaniu tego otrzymamy poprzednie wyniki, jak i sugerowane strony. Takie jednak karty Google planuje dodać dopiero w przyszłym roku. Nową przeglądarkę już teraz można ściągnąć na swoje urządzenia bądź ręcznie lub automatycznie zaktualizować. Dzięki temu można się przekonać, jak wygląda sprawa z najnowszymi funkcjami i zmianami. Z pewnością będzie to bardziej zauważalne na starszych i wolniejszych komputerach.

Chrome dla początkujących

Dziś coraz więcej starszych osób korzysta ze smartfonów czy też laptopów, a pierwszy kontakt z przeglądarką może być dla nich trudny. Dlatego też Google wystąpiło z propozycją pomocy. Równie wersje Dev oraz Canary przeglądarki Chrome na Androida zostały wzbogacone o samouczek. Dzięki temu można przy pierwszym odpaleniu przeglądarki na telefonie, skorzystać z wprowadzających materiałów wideo. Można się z nich dowiedzieć, jak korzystać z Chrome, trybu incognito, jak wyszukiwać informacje przez Chrome, w tym również za pomocą głosu? Dla większości z nas jest to zbędna funkcja, jednak być może niektórym starszym osobom pomoże ona w pierwszych krokach w sieci.


komputerlastquestmale
komputerlastquestmale

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.