telefon w dłoni
artykuł reklamowy partnera
Edyta Nowicka
22/12/2020

Jak działa ładowarka bezprzewodowa do telefonu?

Czy wyobrażałeś sobie jeszcze 3 lata temu, że będziesz mógł naładować telefon bez użycia kabla?

Żyjemy z całą pewnością w bardzo interesujących czasach. Rozwój technologii cały czas zaskakuje. Czy wyobrażałeś sobie jeszcze 3 lata temu, że będziesz mógł naładować telefon bez użycia kabla? W jaki sposób działa właściwie ładowarka bezprzewodowa? Jak wytłumaczyć zjawisko, które dla niektórych wygląda jak magia? Wystarczy znajomość podstawowych praw fizyki. Poniżej wszystko wyjaśniamy.

W jaki sposób działa ładowanie indukcyjne?

Grasz w vulkan vegas zaloguj i Twój telefon zaczyna padać? Zaczynasz poszukiwać ładowarki. Chwytasz ją, a wszystkie kable są splątane. To dość irytująca sytuacja. A gdyby tak skorzystać z ładowania indukcyjnego? Jak to wygląda?

Ładowanie indukcyjne wykorzystuje standard Qi i jest obsługiwane przez większość dzisiejszych smartfonów. Rozwiązanie to obejmuje też. standard PMA stosowany przez smartfony Samsunga. Jednak z bardzo dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że wybierając ładowarkę bezprzewodową najprawdopodobniej użyjesz pierwszej przedstawionej opcji.

Opisywana w tym artykule technologia opiera się na dwóch cewkach – jedna cewka do nadawania w ładowarce i druga cewka do odbioru w telefonie. Pierwsza generuje pole elektromagnetyczne i indukuje napięcie w cewce telefonicznej. Przetwornik umieszczony w smartfonie musi jeszcze zmienić prąd przemienny na prąd stały. To właśnie tak zaczyna się ładowanie bezprzewodowe.

Trzeba jednak podkreślić, że ostatecznie kończymy na podłączeniu ładowarki indukcyjnej do źródła zasilania, a następnie umieszczeniu smartfona na płytce podłączonej w ten sposób. Oznacza to, że ładowanie indukcyjne nie jest do końca całkowicie bezprzewodowe.

Jaką ładowarkę indukcyjną wybrać?

Technologia ładowania indukcyjnego wciąż ewoluuje, podobnie jak sama prędkość ładowania. Z biegiem lat zaobserwowaliśmy wzrost mocy ładowania oznaczony symbolem Wat (W). Na rynku dostępne są bardzo mocne ładowarki 20W, 18W lub 15W. Zwykle najnowsza (i najdroższa) ładowarka bezprzewodowa obsługuje tę właśnie moc. Niedawno Xiaomi pochwaliło się rekordową ładowarką 30 W. Inne napotykane moce to zwykle 5 W, 7,5 W lub 10 W.

Różne telefony mogą mieć swoje ograniczenia – na przykład nieco starszy iPhone będzie obsługiwał ładowanie do wartości, która nie przekracza 7,5 W.

Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu?

  • Natężenie – oprócz mocy wpływa również na szybkość ładowania. Im wyższa wartość, tym większe ryzyko zwiększonego zużycia baterii.

  • Materiał i jakość wykonania – z całą pewnością należy zwrócić uwagę na to, czy w miejscu użytkowania smartfona znajdują się materiały antypoślizgowe, jest to szczególnie istotne, zwłaszcza gdy ładowarka stoi. Lepsze materiały mogą być również bardziej odporne na ewentualne przegrzanie.

  • Cena – koszt ładowarki indukcyjnej może wynosić kilkadziesiąt złotych. Na rynku dostępne są także modele w przedziale cenowym od 150 do nawet 200 złotych. Im droższe urządzenie, tym może być mocniejsze i po prostu wykonane z lepszych materiałów.

  • Producent – wybierz firmę, której zwyczajnie ufasz. Bardzo często jest to czynnik decydujący przy różnego rodzaju zakupach.

  • Kształt – czy wiedziałeś, że w sklepach dostępne są ładowarki bezprzewodowe stojące, takie w kształcie koła, kwadratu czy prostokąta. Którą wybrać? To proste! Zdecyduj się na wersję, która zwyczajnie najbardziej Ci się spodoba.

Z bardzo dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że za kilka lat na rynku pozostanie tylko rozwiązanie bezprzewodowe. To ogromna wygoda i jednocześnie ograniczenie w produkcji dodatkowego plastiku. Z roku na rok możemy się również cieszyć jeszcze lepszą mocą i szybkością ładowania. Bardzo możliwe, że już niedługo naładowanie telefony w 10 minut będzie standardem.

telefon w dłoni
telefon w dłoni

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.