Auto
Ela Prochowicz
25/11/2014

Jak zdobyć prawo jazdy za granicą?

Obsługa pojazdów mechanicznych jest umiejętnością, jakiej szczególnie poszukują pracod awcy u osób nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Dzięki niej kandydaci na pracowników mają szansę na lepsze zarobki i ciekawszą pracę

Coraz więcej Polaków emigruje do innych krajów europejskich w celu zapewnienia sobie lepszych warunków. Pod koniec 2012 roku za granicą przebywało ponad 2,1 miliona naszych rodaków (dane Głównego Urzędu Statystycznego). W Europie niesłabnącą popularnością wśród Polaków cieszą się takie kraje jak: Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Holandia. Większość emigrantów to bardzo młode osoby, które nie zdążyły jeszcze zdobyć dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów mechanicznych, w tym również tzw. osobówek.

Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach umiejętność prowadzenia samochodu jest niezwykle potrzebna. Osoby wertujące ogłoszenia o pracę mogą z łatwością stwierdzić, że większość pracodawców wymaga obecnie od potencjalnych kandydatów posiadania prawa jazdy przynajmniej kat. B., które umożliwia legalne prowadzenie pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

Liczba Polaków przybywających na terytorium Wielkiej Brytanii systematycznie rośnie. Szacuje się, że aktualnie mieszka tam prawie 600 tysięcy obywateli naszego kraju, gdzie więcej jest jedynie Brytyjczyków oraz Hindusów.

W kwietniu tego roku zaszły zmiany w przepisach, które nieco utrudnią emigrantom uzyskanie uprawnień do prowadzenia samochodu w Wielkiej Brytanii, szczególnie bez znajomości podstaw języka angielskiego. Aktualnie egzamin na prawo jazdy na wszystkie kategorie można zdawać wyłącznie w języku angielskim lub walijskim. Dotychczas kandydaci mieli możliwość skorzystania z 21 różnych wersji językowych automatycznych tłumaczeń – voice over. Zmiany te nie objęły tylko Irlandii Północnej, w której emigranci w dalszym ciągu mogą przystąpić do egzaminu w języku ojczystym, korzystając z pomocy profesjonalnego tłumacza lub wyżej wspomnianego automatycznego tłumaczenia.

Nie należy jednak bardzo obawiać się zaostrzenia przepisów. Ich głównym celem jest jedynie poprawienie bezpieczeństwa na brytyjskich drogach. Umiejętności językowe przyszłych kierowców nie muszą być na zaawansowanym poziomie. Wystarczy, aby kandydat względnie rozumiał język angielski lub walijski. Osoby, które rzetelnie przygotują się do egzaminu oraz zaznajomią się z fachową terminologią nie powinny mieć problemu ze zdaniem egzaminu teoretycznego.

Warto wiedzieć, że uzyskane w Wielkiej Brytanii prawo jazdy jest również respektowane w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej. Aby przystąpić do egzaminu należy mieć ukończone 17 lat i przebywać na Wyspach Brytyjskich co najmniej od 185 dni w ciągu ostatniego roku. Więcej przydatnych informacji na ten temat można przeczytać na stronie: http://www.emano.co.uk.

Auto
Auto

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.