usmiech-2
Michal Karas
03/07/2017

Jaki jest idealny uśmiech?

Badania przeprowadzone przy użyciu komputerowo animowanych modeli 3D twarzy sugerują, że w przypadku uśmiechu mniej znaczy więcej – czytamy na łamach czasopisma „PLOS ONE”

Autorami pracy są naukowcy z Uniwersytetu Minnesoty (USA).

Mimika twarzy jest ważną formą komunikacji niewerbalnej w kontaktach międzyludzkich. Już wcześniejsze badania wykazały, że generowane komputerowo modele twarzy mogą być użyteczne do regularnego badania, w jaki sposób rzeczywistość i czasy, w których żyjemy, wpływają na to, jak ludzie „czytają” twarze innych.

Autorzy tego badania zaprezentowali serię trójwymiarowych animacji twarzy 802 uczestnikom. Każdy model różnił się od pozostałych detalami: zmianą kąta ułożenia ust, stopnia ukazania zębów, symetrii uśmiechu itp.

Wszystkich uczestników poproszono następnie o ocenę „skuteczności” każdego uśmiechu. Uśmiechy skuteczne (czy udane) to zdaniem autorów takie, które odbieramy jako szczere, przyjemne, wzbudzające pozytywne emocje.

Wyniki zaskoczyły naukowców, ponieważ okazało się, że – wbrew pozorom – szerszy i bardziej radosny uśmiech wcale nie był odbierany jako bardziej skuteczny. – Odkryliśmy, że „udany” uśmiech zaprzecza zasadzie „im więcej, tym lepiej”. Te najszersze uśmiechy, ukazujące najwięcej zębów, były o dziwo mniej zauważane przez uczestników badania. A najbardziej „udanymi” uśmiechami okazały się te, które zapewniały optymalny balans pomiędzy ułożeniem zębów, kącików i warg. Wysoko były również oceniane uśmiechy, które rozwijają się dość symetrycznie, tzn. że ruch lewej i prawej strony ust jest zsynchronizowany z dokładnością do 125 milisekund – wyjaśnia prof. Nathaniel Helwig, główny autor badania.

Zdaniem naukowca wykorzystanie komputerowych animacji 3D może pomóc w opracowaniu pełniejszego czasoprzestrzennego modelu emocjonalnej percepcji wyrazów twarzy. – Ponieważ niektórzy ludzie cierpią też na choroby upośledzające mimikę twarzy, np. udar mózgu, co może mieć przykre konsekwencje psychologiczne i społeczne, nasze wyniki mogą również stanowić wskazówkę dla osób zajmujących się reanimacją pooperacyjną i rehabilitacją mięśni twarzy – podsumowuje Helwig.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

usmiech-2
usmiech-2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.