ikona1234praca1
Edyta Nowicka
08/06/2022

Język potoczny na salonach

Coraz częściej języka potocznego używa się w sytuacjach oficjalnych. Nowe trendy sprawiają również, że wkładamy znacznie mniej wysiłku w przekazywanie sobie konkretnych informacji. Niejednokrotnie u źródeł tych zmian stoją młodzi ludzie, którzy promują ekonomizacja języka

Zmiany zachodzące w języku nie są niczym nowym. Zaskakujące mogą być wyłącznie trendy, które są z tym związane. Jeden z aktualnie obowiązujących określany jest mianem ekonomizacji języka, a więc oszczędzania wysiłku. Zainicjowany został przez młodych ludzi, którzy w komunikatorach internetowych lub SMS-ach zaczęli skracać wiele słów. Przez te wynalazki nie dba się również o pisownię.

- Zauważalna jest też silna tendencja do ujednolicania języka. Chodzi mi przede wszystkim o nadużywanie stylu potocznego. Język potoczny to podstawowa odmiana, każdy z nas jej używa, ale w pewnych sytuacjach komunikacyjnych wypadałoby mówić inaczej. Język potoczny wkracza do niemal wszystkich sfer. Wiąże się z tym wulgaryzacja języka, wzrost agresywnych zachowań językowych. Można powiedzieć, że to, co dawniej było zarezerwowane dla sytuacji nieoficjalnych, dzisiaj trafia na salony – mówi językoznawczyni dr hab. Elżbieta Awramiuk.

Specjalistka uważa, że pojawienie się ekonomizacji jest naturalnie. Bardziej negatywnie odnosi się natomiast do zanikania umiejętności przystosowywania języka do sytuacji, w której się znajdujemy.

Niepokojące jest również to, że nie dostosowujemy się do pewnych zasad w kwestii pisowni. Zdarza się jednak i tak, że stosujemy złe zasady, ponieważ nie wiemy o nowych, które akurat zostały wprowadzone. Język podlega bowiem ciągłym zmianom. Niejednokrotnie trudno sobie z nimi radzić nawet gdy mieszka się w Polsce od urodzenia. Znacznie trudniejsze zadanie do wykonania mają zatem obcokrajowcy. Dla nich jednak najtrudniejsze jest to, czego nie mają w swoim własnym języku.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234praca1
ikona1234praca1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.