2ikona_zdrowie7
Jacek Bilczynski
14/08/2014

Kiedy boli kręgosłup

Jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości u dorosłych jest ból kręgosłupa. Paradoksalnie, problemy ze szkieletem osiowym, rzadko są skutkiem urazów, zwykle ich przyczyna leży w niewłaściwym użytkowaniu kręgosłupa

Kolumna, która stanowi podporę dla całego ciała, składa się z 33 lub 34 kości nazywanych kręgami, które tworzą wygięcia: ku przodowi w odcinku szyjnym i lędźwiowym, oraz ku tyłowi – w odcinku piersiowym i ogonowym. Między nimi występują jądra miażdżyste zwane popularnie dyskami, zbudowane z tkanki włóknistej i dobrze uwodnione. Wygięcia oraz jądra miażdżyste mają za zadanie amortyzowanie wstrząsów. W kręgosłupie przebiega rdzeń kręgowy, od którego odchodzą nerwy. Kręgi z kolei, obudowane są więzadłami oraz tkanką mięśniową.

Problemy bólowe

Najczęściej spotykanym bólem jest ten zlokalizowany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zwykle ma on jedną z dwóch postaci. Pierwsza to ból przewlekły, który dokucza prawie nieustannie i nasila się pod wpływem długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest odwodnienie jąder miażdżystych. Kiedy siedzimy, szczególnie w nieprawidłowej pozycji, mięśnie przykręgosłupowe, które mają za zadanie utrzymywać odpowiednią odległość między kręgami, ulegają rozluźnieniu. To sprawia, że trzony kręgów naciskają na siebie z dużą siłą. Największe ciśnienie powstaje oczywiście w dolnych odcinkach kręgosłupa, a jądra miażdżyste ulegają silnej kompresji. Tracą wodę, co objawia się charakterystycznym bólem w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Ruch jak lekarstwo

Kiedy jesteśmy aktywni, problem nie jest nasilony, a wręcz znika całkowicie. I to odpowiedź na pytanie, jak skutecznie sobie radzić z bólem. Regularna aktywność jest najlepszym rozwiązaniem. Znakomicie sprawdzi się basen, ale prawie każda forma ruchu jest pomocna.
Warto również pomyśleć o specjalnych podkładkach na krzesło lub piłce fitnesowej. Dają one pewną niestabilność i sprawiają, że, mimo pozycji siedzącej, drobne mięśnie przykręgosłupowe nie ulegają rozluźnieniu. Dzięki temu zostaje zachowana prawidłowa odległość między trzonami kręgów i nie dochodzi do przeciążeń jąder miażdżystych.
Warto skorzystać z tego pomysłu i zastosować tę strategię np. w domu. Oglądanie telewizji na piłce czy praca przy komputerze z podkładką na krześle nie sprawi trudności, a może okazać się zbawienna dla kręgosłupa.

Boli przy schylaniu

Druga sytuacja ma zwykle charakter dość gwałtowny, ból pojawia się nagle, podczas schylania lub podnoszenia przedmiotów z ziemi. Jest również znacznie silniejszy i czasem na kilka dni unieruchamia nas w łóżku lub, co gorsza, w szpitalu.
Zwykle przyczyną jest wysunięcie jądra miażdżystego, popularnie nazywane „wypadaniem dysku”. Powoduje to nacisk na nerwy i silny, promieniujący ból. Okazuje się, że więzadła, które utrzymują jądra miażdżyste we właściwej pozycji w odcinku lędźwiowym, są najsłabsze. A ciężar, jakim może być obarczony dolny odcinek kręgosłupa podczas podnoszenia lekkich, 5-10 kg przedmiotów, z ziemi w nieprawidłowej pozycji sięga kilkuset kilogramów. Oznacza to, że na lędźwie może działać grubo ponad pół tony!
By nie dopuścić do takiej sytuacji warto zastosować się do jednej z podstawowych reguł szkoły pleców. I, podczas wykonywania nawet drobnych, siłowych czynności, nie robić tak zwanego „kociego grzbietu”. Przedmioty powinniśmy podnosić z ziemi zawsze przez przysiad, a nie typowe schylanie. Podczas wstawania klatka piersiowa powinna być wypięta do przodu, a pośladki do tyłu. Skutecznie zminimalizuje to obciążenie przekazywane na nasze lędźwie.
Dobrą formą profilaktyki są również ćwiczenia. Basen czy siłownia znakomicie wzmacniają mięśnie w tym rejonie, tworząc dodatkowy gorset, który zmniejsza ryzyko wypadania jądra miażdżystego.

2ikona_zdrowie7
2ikona_zdrowie7

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.