Fot.: Polina Segreeva/CC/Flickr
Młodzi mężczyźni mieszkający z rodzicami mają tendencje do niebezpiecznych zachowań! fot.: Polina Segreeva/CC/Flickr
Kalina Samek
07/12/2010

Kiedy mężczyzna jest bardziej brutalny?

Wtedy kiedy mieszka z rodzicami w domu! Tak dowodzą brytyjscy naukowcy z Queen Mary, University of London.

Młodzi mężczyźni, którzy w wieku wczesnych lat 20. nadal mieszkają z rodzicami  są bardziej skłonni do brutalnych zachowań, niż mężczyźni w tym samym wieku mieszkający osobno – wynika z badań przeprowadzonych na Queen Mary, University of London*.

Młodzi mężczyźni mieszkający nadal z rodzicami mają mniej obowiązków, nie wydają pensji na wynajem mieszkania, przez co są bardziej skłonni, żeby wydawać pieniądze na alkohol. Badania odnoszą się tylko do 4 proc. męskiej populacji w Wielkiej Brytani, ale jednocześnie, właśnie mężczyźni w tej grupie wiekowej są odpowiedzialni za 16 proc. wszystkich incydentów z użyciem przemocy w ciągu ostatnich pięciu lat w Wielkiej Brytanii.

Zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii od około pół wieku odwlekanie opuszczenia rodzinnego domu staje się coraz bardziej powszechne. – Rodzice nie mają już wpływu na zachowanie dorosłych dzieci, nawet jeśli nadal mieszkają one z nimi w domu – powiedział Professor Coid, jeden z autorów badania. W raporcie czytamy także, że pozostający w domu młodzi mężczyźni, pomimo zatrudnienia, częściej otrzymują wsparcie finansowe od rodziców, niż zdarzało się to w przeszłości, kiedy model był odwrotny: dzieci wspierały rodziców, u których mieszkały.

Autorzy, Prof. Jeremy Coid oraz Dr Ming Yang wykonali badania na reprezentatywnej grupie 8000 mężczyzn i kobiet. Uczestnicy odpowiedzieli na pytania dotyczące brutalnych zachowań oraz problemów ze zdrowiem psychicznym w ciągu ostatnich pięciu lat. Badania po raz pierwszy pokazały tak wyraźnie, że zamieszkiwanie w domu rodzinnym w wieku ponad 20 lat jest tak silnym czynnikiem, który sprzyja przemocy.

*Violence and Delayed Social Independence Among Young Adult British Men, Jeremy Coid and Min Yang. Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology.

Fot.: Polina Segreeva/CC/Flickr
Fot.: Polina Segreeva/CC/Flickr

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. krysia 01/12/2010 06:30

    CytujSkomentuj

    wielu rodziców by chciało aby syn się wyprowadził tylko jak go zmobilizować jak to takie wygodne

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.