fot. Press Factory
Ela Prochowicz
22/08/2011

Lubimy centra handlowe

Jak Polacy lubią spędzać wolny czas? Okazuje się, że aż 88 procent z nich wybiera się w wolnej chwili do centrum handlowego. 66 procent przyznaje, że na taką formę relaksu decyduje się nie tylko za względu na zakupy – wynika z badań przeprowadzonych przez socjologów z Uniwersytetu Śląskiego

Jednym z głównych powodów, dla których Polacy wybierają centrum handlowe zamiast centrum miasta jest czystość i bezpieczeństwo. Te zapewniają wykwalifikowane sprzątaczki oraz doświadczeni ochroniarze.

Czyste i bezpieczne centra handlowe

Badania przeprowadzone przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego pokazały, że życie z centrów miast przenosi się do centrów handlowych. Ponad 31proc. przychodzi do centrum handlowego coś zjeść, 28,1proc zadeklarowało, że wybiera się na wystawy, dla 19proc. jest to idealne miejsca spotkań z przyjaciółmi. 14proc. przyznało, że centra handlowe są czystsze i bezpieczniejsze od tych miejskich.

– Wyniki przeprowadzonych przez socjologów z Uniwersytetu Śląskiego badań są odzwierciedleniem tego, co widzimy dziś zarówno w centrach handlowych, jak i w centrach naszych miast, na rynkach, czy deptakach. Galerie handlowe niestety dla naszych miast wyglądają lepiej i są bezpieczniejsze. W większości przypadków centra handlowe nawiązują współpracę z firmami outsourcingowymi, które dbają zarówno o czystość, jak i bezpieczeństwo na ich obiektach. Dzięki takiej współpracy o porządek w galerii nie dba jedna, czy dwie sprzątaczki, a cały zespół, który został wcześniej przeszkolony przez firmę. Podobnie jest z ochroną, nad bezpieczeństwem klientów czuwa cały zespół wykwalifikowanych ludzi, dlatego właśnie Polacy czują się teraz w centrach handlowych bezpieczniej, jak w centrach miast – tłumaczy Tomasz Ilnicki, dyr. ds. handlowych Zakładów Usługowych EZT S.A., które dbają o czystość i porządek w centrach handlowych.

Ochronę widać, sprzątaczki mniej

Z kolei z badań przeprowadzonych przez Zakłady Usługowe EZT S.A. wynika, że ponad 76proc. Polaków dostrzega w sklepach i centrach handlowych ochronę, a aż 64proc. z nich czuje się dzięki temu bezpieczniej.

- Centra handlowe to miejsca, w którym nie brak złodziei, czy kieszonkowców. Zadaniem ochrony w sklepach jest prowadzenie obserwacji, której celem jest zarówno ochrona towarów, ale przede wszystkim samych klientów, przed potencjalnymi kradzieżami. W centrach handlowych zwłaszcza w weekendy panuje duży ruch, to wymarzone warunki dla złodzieja, dlatego tak ważna jest czujność ochrony, dzięki którym klienci czują się bezpieczniej – mówi Tomasz Komora, ekspert ds. ochrony Zakładów Usługowych EZT S.A.

Natomiast aż 89 proc. ankietowanych przyznaje, że podczas wizyty w centrum handlowym nie dostrzega sprzątaczek, ale 84 proc. z nich uważa, że w centrach handlowych jest bardzo czysto, 14 proc. czysto, a tylko 2 proc. stwierdziło, że mogłoby być lepiej.

fot. Press Factory
fot. Press Factory

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. krysia59 22/08/2011 19:11

    CytujSkomentuj

    a kto nie lubi zakupów , no chyba mój mąż

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.